Bydlet, žít a studovat v Pardubicích vás mnohému naučí!

Pokud Vás přijali na vysněnou vysokou školu v jiném městě, než ve kterém bydlíte, pak se nejspíš budete muset poohlédnout po bydlení.

Bydlení na koleji
Kolejní party, spousta nových a zajímavých lidí, svoboda, klídek. Za nejvýše tři tisícovky ve skromně a prakticky vybaveném dvoulůžáku můžete během akademického roku spokojeně tlít. Součástí kolejí bývají i společenská a televizní místnost. O kolej můžete žádat i v průběhu školního roku, pokud se na Vás nedostalo. Spousta studentů totiž končí studium dříve z různých důvodů: odjíždí na stáž, složí státnice, nebo si to prostě rozmyslí či už propili veškeré peníze od rodičů. Takže neklesejte na mysli a zkoušejte štěstí průběžně.

Univerzita poskytuje ubytování na univerzitních kolejích, na kterých jsou studentům k dispozici plně vybavené dvou až čtyřlůžkové pokoje. Pro sezdané páry je k dispozici omezené množství garsonek.

Cena za ubytování se pohybuje okolo 3 000,- Kč.

Bydlení na privátu
Privát také není k zahození. Využívají ho především starší a zkušenější studenti, kteří chtějí mít více soukromí a klidu na učení. Nejdříve ovšem musíte intenzivně hledat v inzerátech dobrou nabídku, a to buď přes realitku, nebo bez ní. Je asi nad slunce jasnější, že bez realitky to vyjde levněji. Zpravidla musíte zaplatit kauci, která se většinou rovná jednomu nebo dvěma měsíčním nájmům. Je to taková obrana pronajímatele například před vašimi choutkami demolovat zařízení bytu po neúspěšném složení zkoušky. Vždy raději mějte uzavřený písemný vztah mezi majitelem (pronajímatelem) a vámi (nájemníky). Přeci jen smlouva upravuje vzájemná práva a povinnosti. Ústně sjednané podmínky se těžko v případě sporu dokazují.

Podtrženo sečteno: zpočátku studia raději bydlete na koleji. Ušetříte si tak spoustu starostí s nejrůznějšími opravami vybavení bytu, které nájemníci platí sami. Navíc bydlení na koleji není tolik zavazující a můžete odejít ze dne na den. V případě pronájmu se pronajímatel může pojistit i dvouměsíční výpovědní lhůtou. Až se trochu v novém městě rozkoukáte a navážete známosti, pak se můžete dohodnout, že si pronajmete nějaké bydlení a zkusit druhou variantu.

Pro více informací, navštivte stránky www.upce.cz

TIP! Nejen univerzitní kampus, ale i město Pardubice nabízejí mnoho příležitostí ke kulturnímu i sportovnímu vyžití. Aktuální informace o dění na univerzitě můžete sledovat zde.