Fakulta vyvěsila běloruskou vlajku k vyjádření solidarity

2. 9. 2020

Historická bílo-červená běloruská vlajka vlaje od středy 2. září před budovou Fakulty chemicko–technologické Univerzity Pardubice. Fakulta jejím vyvěšením symbolicky vyjadřuje podporu lidu Běloruska v jeho snaze o nastolení svobody a demokracie v zemi.

Červený pruh vlajky uprostřed dvou bílých vodorovných pásů symbolizuje svobodu, mír, jednotu a odkazuje na pokus Běloruska vyhlásit v roce 1918 nezávislost. Symboly na vlajce mají své kořeny v Litevském velkoknížectví. Vlajka se oficiálně používala od roku 1991. Bílo-červená vlajka byla používána i v letech 1991 až 1995, kdy se Bělorusko stalo jednou z nástupnických republik po zániku Sovětského svazu.

Referendum pod taktovkou Lukašenka vlajku a státní znak s rytířem na koni zakázalo a nahradilo novou, červeno-zelenou. V roce 1995 tak započala v zemi éra dvou zcela rozdílných světů, reprezentovaných dvěma odlišnými vlajkami. Opoziční síly, které nikdy Lukašenka neuznaly jako prezidenta, přijaly původní bílo-červenou vlajku za svůj symbol. Zatímco dřív se jen málokdo odvážil historickou vlajku použít, dnes, po 26 letech od nástupu Lukašenka k moci, ji má v těchto dnech na demonstracích tisíce Bělorusů. Protesty v Bělorusku začaly 9. srpna těsně po prezidentských volbách, ve kterých podle režimu zvítězil Alexandr Lukašenko. Opozice hlasování označila za zfalšované, nesměli se jej účastnit žádní pozorovatelé a většinu Lukašenkových protikandidátů policie před volbami zadržela. Jeho hlavní vyzyvatelkou se tak stala Svjatlana Cichanouská, manželka jednoho z vězněných opozičníků.

Věříme, že tento akt alespoň částečně přispěje k nevyhnutelnému zahájení politického dialogu, neboť žádný režim nemá právo postupovat tímto nelidským způsobem proti svým občanům, kteří pouze hodlají vyjádřit svůj názor. Vzhledem k tomu, že na naší fakultě studují studenti právě ze zemí bývalého Sovětského svazu, jako je Bělorusko nebo Ukrajina, tak naši podporu směřujeme i k těmto mladým občanům a jim blízkým, s nimiž v této nelehké politické situaci hluboce soucítíme.

Mgr. Lucie Stříbrná, Ph.D.
proděkanka fakulty