default alt fcht

Garant studijního programu: doc. Ing. Anna Krejčová, Ph.D.

Forma studia: prezenční
Délka studia, akademický titul: 2 r., Ing.

Zaměření studia

Cílem je interdisciplinární příprava vysokoškolsky vzdělaných pracovníků orientovaných v obecných chemicko-technologických procesech v environmentálním, právním, správním a socio-ekonomickém kontextu, kteří budou spojovat požadavky průmyslové sféry s požadavky na bezpečné životní prostředí, na hodnocení rizik pro životní prostředí i na řízení bezpečnosti životního prostředí. Příprava zahrnuje vzdělávání postavené na konceptu udržitelného rozvoje a principech zelené chemie, odráží obecné potřeby a požadavky společnosti na kvalitu života, bere v úvahu přirozené environmentální limity hospodářského růstu i specifické požadavky průmyslových podniků. Značný důraz je kladen na získání praktických dovedností v laboratorních cvičeních.

Absolvent magisterského programu Udržitelný rozvoj v chemii a technologii

• je připravován jako plnohodnotný inženýr chemie se vzděláním na obecné chemicko-technologické úrovni provázané s multidisciplinárním environmentálním a socio-ekonomickým přehledem
  • ovládá činnosti spojené s nalézáním a vyhodnocením souvislostí mezi výrobou a produkty a jejich dopady na člověka a životní a pracovní prostředí, orientuje se v legislativním, správním a ekonomickém systému, vyhodnocuje reálná rizika situací či technologií
  • je schopen dle zásad zelené chemie navrhovat kompromisní technologická řešení, která vyhovují výrobě, podmínkám zaměstnanců a která nezatěžují životní prostředí

Možnosti uplatnění absolventů

• na odborných i řídicích pozicích v průmyslových podnicích s chemickými i nechemickými výrobami, např. automobilový průmysl, zpracování plastů, strojírenství, povrchové úpravy, stavebnictví apod.
  • v odpadové hospodářství a likvidaci odpadů
  • v soukromých i státních laboratořích pro kontrolu a monitoring kvality složek životního a pracovního prostředí
  • v orgánech státní správy všech stupňů
  • ve výzkumných pracovištích nejrůznějšího charakteru