Kavárna Universitas: Prečo sa rozpadlo Československo?
-

O čem jiném mít přednášku dva dny před svátkem vzniku samostatného československého státu než o tom, jak to s ním ve finále dopadlo?​ Kavárna Universitas se hlásí s říjnovým programem. Téma blízké a vzdálené zároveň, představí člen Centre for Ethics a člověk rozkročený mezi Českem a Slovenskem Matej Cíbik.​

Záznam přednášky je k dispozici na YouTube

Dnes, viac než sto rokov od vzniku Československa, máme príležitosť nielen rekapitulovať historické udalosti, ale ich aj hlbšie filozoficky interpretovať. V komplikovaných dejinách, ktorými si Československo v 20. storočí prešlo, hrali totiž veľkú rolu práve filozofické spory: otázky suverenity, autonómie, či definície národa. Prednáška sa pokúsi zachytiť práve strety filozofických koncepcií a následné roztržky a nepochopenia, ktoré sprevádzali spolužitie Čechov a Slovákov. Hlavný dôraz bude kladený na fenomén nacionalizmu a pokusy od definíciu „národného záujmu“.

Kavárna Universitas proběhne v pondělí 26. října 2020 od 18.00 hodin.

Pořádají studenti Univerzity Pardubice
Vstup je volný.