Kouzla chemie zaujala návštěvníky Veletrhu vědy

18. 6. 2019

Chemie se s přehledem dostala do popředí disciplín, které oslovily děti a mládež na Veletrhu vědy v Letňanech

Ve dnech 6.6. až 8.6.2019 se na Výstavišti v Praze v Letňanech otevřely moderní výstavní haly PVA EXPO, kde česká věda představila to nejlepší, co může v současné době nabídnout. Na ploše 8000 m2 se představilo již po páté více než 100 expozic. Některé expozice včetně té, kterou si za tímto účelem přichystal tým demonstrátorek z Fakulty chemicko–technologické Univerzity Pardubice, se podobaly vědeckým laboratořím. Vstup na akci byl zdarma. Veletrh přilákal přes 25 tisíc návštěvníků všech věkových kategorií. V zázemí měli návštěvníci i demonstrátoři možnost občerstvení.

V dopoledních hodinách se doprovodný program zaměřil na cílové skupiny potencionálních zájemců o studium, odpoledne pak na široké i odbornější publikum. FChT měla možnost se zúčastnit 1,5 dne. Na stanovišti si návštěvníci mohli přímo vyzkoušet zajímavé chemické pokusy, nebo se nechat doslova „vtáhnout“ do tajemství chemie díky týmu demonstrátorek, který tvořily: Ing. Hana Doušová, Ph.D., doc. Lenka Česlová, Ph.D. a Mgr. Lucie Stříbrná, Ph.D.

Malí i velcí návštěvníci se mohli potěšit pohledem na rostoucí Sloní zubní pastu, která se nakonec pod rukama demonstrátorky vzňala. Dále si mohli vyzkoušet celu řadu barevných důkazních reakcí či si tajným písmem napsat vzkaz na filtrační papír. V sekci biologie mohli skládat DNA, podívat se na zvětšené chromozomy v mikroskopu nebo odvodit dědičnost krevních skupin. Akce byla velmi úspěšná, soudě dle toho, že na stanovišti FChT bylo stále plno.

Chemie se tak dostala do popředí vědeckých disciplín, které děti a mládež v tomto poutavém pojetí oslovují.