Chemiklání Univerzity Pardubice zná své vítěze

10. 2. 2023

Letošní 8. ročník soutěže středoškoláků s názvem Chemiklání se poprvé odhrál na třech univerzitách, a to v České republice a ve Velké Británii. Organizátorům se koncept pro nadané studenty podařilo přenést z Univerzity Pardubice také na celosvětově známé a prestižní školy Univerzitu v Cambridgi a Univerzitu v Oxfordu.

Zatímco se na Univerzitě Pardubice a její Fakultu chemicko-technologickou sjely 6. února tři stovky středoškolských studentů z České republiky a ze Slovenska, tak nad stejnými otázkami a úlohami z oblasti chemie se letos zamýšleli i studenti ve Velké Británii. 

Tří až pětičlenné týmy i v tomto roce tradičně řešili soubor šedesáti úloh z různých oblastí chemie. Soutěž není postavená na testování paměťových znalostí, studenti se spíše učí aplikovat chemické poznatky v nových situacích. Proto si soutěžící mohou přinést jakoukoliv papírovou literaturu, do které je možné během předem určeného času nahlížet.

„Chceme dlouhodobě podporovat u mladé generace zájem o vědu a o chemii. Jsem rád, že naše fakulta může opět hostit tyto talentované studenty, které chemie skutečně baví,“ uvedl před konáním akce prof. Petr Němec, děkan Fakulty chemicko-technologické, která dlouhodobě nabízí nejtalentovanějším soutěžícím příslib mimořádného stipendia v prvním roce studia, pokud se stanou jejími studenty.

Na Univerzitě Pardubice v mladší kategorii pro studenty 1.-2. ročníků středních škol zvítězil tým z Gymnázia Grösslingová z Bratislavy, starší kategorii pro závěrečné ročníky SŠ ovládl tým z Gymnázia Křenová v Brně!

Chemiklání pořádá Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice ve spolupráci se spolkem Alumni scientiae bohemicae za finanční podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR.