AMAVET - Okresní kolo soutěže se konalo na SPŠCh v Pardubicích

27. 2. 2023

Soutěž Festival vědy a techniky pro děti a mládež v Pardubickém kraji je součástí „Programu vytváření a rozvíjení zájmu žáků o vědecké a technické obory“. V letošním roce probíhá již XV. ročník a opět jej pořádá Asociace pro mládež, vědu a techniku (AMAVET,  z. s.) ve spolupráci s Pardubickým krajem, Univerzitou Pardubice a dalšími partnery.

Okresní kolo Pardubického kraje proběhlo 8. února v Lanškrouně a 15. února 2023 v Pardubicích. Na Střední průmyslové škole chemické v Polabinách se soutěže zúčastnila bezmála stovka mladých nadšených badatelů celkem v 86 projektech z různých vědeckých disciplín. Slavnostního vyhlášení postupujících projektů v kategoriích – JUNIOR a STŘEDOŠKOLÁK se účastnili i členové odborné hodnotitelské komise, kde nechyběli ani zástupci z naší fakulty z různých kateder a ústavů.

Pro ty z nejlepších projektů v kategorii JUNIOR bude motivací zúčastnit se zahraniční odborné stáže, v kategorii STŘEDOŠKOLÁK budou mít možnost se dostat ti nejlepší řešitelé do národního finále soutěže EXPO SCIENCE AMAVET, ze kterého mají možnost dále postoupit do mezinárodní soutěže ISEF 2023, která letos proběhne v Dallasu ve státě Texas v USA.

Do soutěže se mimo jiné již několik ročníků zapojují i výrobní společnosti z Pardubického regionu s vysokým inovačním potenciálem. Patří mezi ně např. firma Contipro a.s., Dolní Dobrouč, Bühler CZ, s.r.o. Žamberk i firmy sdružené v konsorciu na podporu vědeckých a technických zájmů dětí a mládeže v Lanškrouně a v Pardubicích.

Úspěšní výherci v kategorii STŘEDOŠKOLÁK si budou moci jako výhru z krajského kola odnést Cenu děkana s přísliby studijního stipendia.

Všem úspěšným autorům postupujících projektů gratulujeme a držíme jim pěsti v dalších kolech!

prof. Ing. Petr Kalenda, CSc.
proděkan fakulty