dsc_4537_120918.jpg

Published: 05.10.2018

První ročník akce pro studenty s názvem Příliv se konal ve středu 26. září. Studenti nejen prvních ročníků mohli načerpat spoustu informací, které jim pomohou s jejich nástupem a orientací na univerzitě. Zároveň se mohli pobavit, seznámit se s jednotlivými fakultami, studentskými spolky nebo usednout pod strom k mezinárodnímu pikniku. A nechyběl ani náš první charitativní „blešák“.

Akci Příliv provázelo slunečné počasí, stánky tak mohly být rozesety jak uvnitř útrob dopravní fakulty, tak na venkovních prostranstvích, konkrétně v atriu u Lavičky Václava Havla a před hlavním vstupem do dopravní fakulty.

Za razítka zápočet

„Každý z příchozích studentů si mohl na informačním stánku vyzvednout speciální index, který se sice podobal tomu skutečnému, nicméně posloužil jen »přílivu«. Studenti mohli na jednotlivých stanovištích sbírat razítka a za ně pak získat »zápočet« a malou odměnu,“ řekla hlavní organizátorka a zároveň moderátorka akce Příliv Mgr. Lenka Čermáková z Oddělení propagace a vnějších vztahů Univerzity Pardubice.

Studenti se nejen po stáncích mohli volně toulat, ale také se aktivně do nabídky stanovišť zapojili. Ti z Fakulty zdravotnických studií předvedli ukázky resuscitace, poskytli informace o první pomoci a nechali nahlédnout do záchranářského kufru. Na jejich edukaci navázala dopravní fakulta, která připomněla změny v silniční dopravě k 1. říjnu a na modelu silnice demonstrovala, jak musí řidiči v jednotlivých pruzích uhýbat zdravotnické záchranné službě.

Zapoj se, vyjeď na stáž, seznam se

Představili se také studentské kluby a spolky, v nichž mohou být studenti aktivní a případně i ovlivňovat dění na univerzitě, nebo se třeba stát i dobrovolníkem. Příjemně bylo u stánku Erasmus+, kde se studenti dozvěděli spoustu informací k zahraničním stážím a pobytům včetně termínů k podání žádostí.

Zahraniční studenti připravili mezinárodní dobroty a pozvali k pikniku. Osvěžení v podobě zmrzliny nalezli příchozí u info stánku, kde byli svědky výroby úžasné čokoládové zmrzliny Fakulty chemicko-technologické.

Dobročinná akce

Součástí akce byl také charitativní „UPCE Blešák“, který si vzal pod svá křídla Studentský dobrovolnický INRIroad klub ADRA. Studenti mohli prodat svým nástupcům, co již nevyužijí, ať už to byla skripta, kuchyňské vybavení nebo pláště do laboratoří. Někteří pak pořídili i zcela nový kousek do svého šatníku. „Peníze ze zakoupených věcí putovaly do kasičky mezinárodní humanitární organizace ADRA a odtud na pomoc studentům. Celkem se vybralo 6 208 korun a tento výtěžek jde na projekt Čalantika, což je vzdělávací centrum pro děti v Bangladéši,“ dodala Lenka Čermáková.

Hudba a prohlídky v kampusu

Po celé odpoledne se na hlavním pódiu vystřídalo několik hudebních uskupení (Kester Bayne, RichMek, KRDUŠ, Sníh v džungli), nechyběl ani Vysokoškolský umělecký soubor Pardubice, jehož členem se může stát každý student.

V jedné z učeben si zase zájemci mohli zahrát a zazpívat s Fakultou filozofickou v Rock bandu, nápadité počítačové hře. Nebo si ve vestibulu dopravní fakulty poslechnout skladby rodícího se univerzitního orchestru, který lákal nadané hudebníky z řad studentstva do svých řad.

Na programu odpoledne byly také komentované prohlídky po kampusu, díky kterým mohli „prváci“ zavítat do menzy, bistra Stiasini nebo univerzitní knihovny a zároveň se seznámit s tím, jak to v nich „chodí“.

S nápadem stromu přání přišla Fakulta ekonomicko-správní, na němž se v průběhu odpoledne objevila spousta zajímavých vzkazů a přání. Jisté je, že většina studentů by chtěla získat titul a ve škole najít třeba i novou lásku. Program uzavřelo pardubické divadelní uskupení Paleťáci se svou imrproshow na téma studentského prostředí.

Všem přejeme hodně zdaru při studiu!

V rámci právě začínajícího 69. akademického roku 2018/2019 se na sedm fakult Univerzity Pardubice doposud zapsalo k bakalářskému, navazujícímu magisterskému a doktorskému studiu přes 7,5 tisíce vysokoškoláků, z toho ke studiu v 1. ročníku bakalářských studijních programů přes 2 400 studentů.