V únoru 2019 byla navázána úzká spolupráce s University of Iceland, School of Social Sciences, Reykjavik, Island, jejíž zástupci participují na COST akci CA16121. Mimo jiné ve spolupráci s tímto partnerem byl připraven a v rámci Programu vzdělávání Fondů EHP 2014-2021 podán projekt institucionální spolupráce s názvem „Inovace výukových metod a znalostí na Univerzitě Pardubice – INEMSUP“
V březnu 2019 byla navázána úzká spolupráce s Centre for Retail Studies, Bifröst, Island, jejíž zástupci participují na COST akci CA16121.
Doc. Ing. Liběna Tetřevová, Ph.D. zpracovala na jaře 2019 Zprávu o stavu sdílené ekonomiky v České republice. Tato zpráva bude součástí mezinárodní monografie publikované v rámci COST akce CA16121.
Ing. Martina Jelínková, Ph.D. v květnu 2019 zpracovala příběh o sdílení chlebového kvásku. Tato iniciativa vznikla v České republice a rozšířila se po celém světě. Jedná se o iniciativu pravého sdílení, jejímž hlavním přínosem je dobrý pocit, ale i podpora vlastenectví.
Doc. Ing. Liběna Tetřevová, Ph.D. v červnu 2019 zpracovala příběh o sdílení kol zaměstnanci Magistrátu města Pardubice. Jde o zajímavou formu sdílení vyvíjenou vládním úřadem na lokální úrovni, která je přenositelná i do podnikové praxe.
Zdroj: Magistrát města Pardubice
Ing. Jana Košťálová, Ph.D. v červenci 2019 zpracovala příběh o sdílení použitých předmětů prostřednictvím re-use center. Re-use centra jsou inspirativním příkladem sdílení, který přispívá k naplňování městských strategií udržitelného rozvoje.
Ing. Simona Munzarová, Ph.D. v srpnu 2019 zpracovala příběh o sdílení elektrokoloběžek firmy LIME v České republice. Jde o kontraverzní formu sdílení, která v poslední době vyvolává diskuse mezi odbornou i laickou veřejností.
Ve spolupráci se studenty Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice bylo v měsících září – listopad 2019 realizováno dotazníkové šetření ke zjištění známosti a zkušeností občanů České republiky, ať už univerzitních studentů, tak starší generace, se sdílenou ekonomikou a jejich postojů vůči ní.
V rámci předmětu Společenská odpovědnost chemických podniků navazujícího magisterského studijního programu Ekonomika a management podniků chemického průmyslu byla v říjnu 2019 zařazena přednáška „Sdílení a jeho ekonomické, sociální a environmentální aspekty„ a dále přednáška „Sdílení v praxi České republiky“.
Ve dnech 23. – 25. 10. 2019 se hlavní řešitelka projektu doc. Ing. Liběna Tetřevová, Ph.D. zúčastnila jednání iniciativy COST CA16121 na University of Edinburgh. Participovala na aktivitách pracovní skupiny č. 1 a zúčastnila se také zasedání řídícího výboru. Toto setkání bylo zdrojem řady inspirativních poznatků i nových kontaktů otevírajících možnosti další spolupráce v oblasti vědecko-výzkumné i vzdělávací.
V listopadu 2019 byla za finanční podpory „IRS/2019/004 – Inovace předmětů Podnikový informační systém a Základy logistiky pro nově akreditované studijní programy na Katedře ekonomiky a managementu chemického a potravinářského průmyslu“ publikována skripta Podnikový informační systém II, jejichž autorkou je Ing. Jana Košťálová, Ph.D. Součástí pojednání o moderních trendech v oblasti komunikačních a informačních technologií je i podkapitola věnovaná sdílené ekonomice.
Studenti 1. ročníku navazujícího magisterského studijního programu Ekonomika a management podniků chemického průmyslu zpracovávali v rámci předmětu Společenská odpovědnost chemických podniků příběhy dokumentující příklady dobré praxe sdílení v České republice. Čtyři vítězné příběhy, a to konkrétně o sdílení komunitní zahrady v centru Prahy, sdílení knih prostřednictvím kniho budek, iniciativě „Nesnězeno: Zachraň jídlo, než skončí v koši!“ a iniciativě „Semínkovna“, se stanou součástí mezinárodní databáze příběhů sdílení.
V prosinci 2019 proběhla posterová prezentace dokumentující naše projektové aktivity a výstupy naší práce. K vidění je na Katedře ekonomiky a managementu chemického a potravinářského průmyslu, budova G, 2. nadzemní podlaží.
Problematika sdílené ekonomiky je jedním z témat diplomových a bakalářských prací řešených na Katedře ekonomiky a managementu chemického a potravinářského průmyslu pod vedením členů řešitelského týmu.
Bc. Pavla Kolmašová, studentka 2. ročníku navazujícího magisterského studijního programu Ekonomika a management chemických a potravinářských podniků, řeší pod vedením doc. Ing. Liběny Tetřevové, Ph.D. diplomovou práci na téma „Sdílená ekonomika v České republice a její možnosti z pohledu podniků“.
Bc. Kateřina Černíková, studentka 2. ročníku navazujícího magisterského studijního programu Ekonomika a management chemických a potravinářských podniků, řeší pod vedením Ing. Marie Bednaříkové, CSc. diplomovou práci na téma „Gig ekonomika jako součást sdílené ekonomiky“.
Kateřina Koubíková, studentka 3. ročníku bakalářského studijního programu Ekonomika a management chemických a potravinářských podniků, řeší pod vedením Ing. Marie Bednaříkové, CSc. bakalářskou práci na téma „Vývoj sdílené ekonomiky v České republice“.
V únoru 2020 Ing. Marie Bednaříková, CSc. zpracovala příběh o sdílení času v podobě péče o psy, která je zajišťována prostřednictvím platformy Doginni.cz, a to nejen ve formě hlídání a venčení psů, ale také jejich výcviku.
1. března 2020 se v České republice objevil první případ onemocnění COVID-19. 11. března 2020 WHO označila COVID-19 za pandemii. 12. března 2020 Vláda České republiky z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru SARS CoV-2 vyhlásila na území České republiky nouzový stav. Pandemie COVID-19 představuje naprosto novou neočekávanou situaci, která v novodobé historii světa nemá obdoby. K dispozici jsou pouze omezená teoretická východiska, vycházející ze zkušeností s epidemiemi lokálního rázu. Mapování přijímaných opatření, vznikajících iniciativ a praktických zkušeností s nimi je pak teprve na svém počátku. Vzniká tak akutní potřeba rozvíjet poznání o účinných opatřeních, možných nástrojích, nových iniciativách a efektivních postupech, která budou inspirativním zdrojem poznání při řešení současné situace a budou využitelná i do budoucna. Hledat je tak třeba nástroje, které by na jedné straně přispěly k ochraně veřejného zdraví a na straně druhé omezovaly negativní dopady vládních regulací. Jedním z takových nástrojů je charitativní sdílení. Doc. Ing. Liběna Tetřevová, Ph.D. vytvořila studii s názvem „Možnosti využití charitativního sdílení při ochraně veřejného zdraví v době pandemie COVID-19 – zkušenosti České republiky“, jejímž cílem bylo identifikovat na základě zkušeností z České republiky formy charitativního sdílení, které přispívají k ochraně veřejného zdraví v době pandemie COVID-19.
V květnu 2020 prezentovaly Ing. Marie Bednaříková, CSc. a Ing. Jana Košťálová, Ph.D. v rámci virtuální konference „Business and Management 2020“, organizované litevskou Vilnius Gediminas Technical University, příspěvek „Sharing Economy Areas Exploited in the Czech Republic – Advantages and Disadvantages of Sharing Economy Usage in these Areas“. Tento příspěvek, který bude vydán ve sborníku konference, představuje problematiku sdílené ekonomiky a její strukturování v hlavních segmentech sdílené ekonomiky na příkladech světových i českých platforem.
19. května 2020 se hlavní řešitelka projektu doc. Ing. Liběna Tetřevová, Ph.D. zúčastnila 7. zasedání řídícího výboru COST akce CA16121. S ohledem na probíhající pandemii COVID-19 a s ní spojená restrikční opatření probíhalo dané zasedání virtuálně.
V červnu 2020 studenti 1. ročníku navazujícího magisterského studijního programu Ekonomika a management podniků chemického průmyslu zpracovávali v rámci předmětu Udržitelná výroba a spotřeba další příběhy dokumentující příklady dobré praxe sdílení v České republice.
Článek „Options for use of charitable sharing for protection of public health during the COVID-19 pandemic – experience from the Czech Republic” doc. Ing. Liběny Tetřevové, Ph.D. byl v červenci 2020 publikován v časopise Verejná správa a spoločnosť.
Odkaz ke stažení: www.vsas.fvs.upjs.sk/files/2020_030_FVS_VSaS-1-2020_VNUTRO.pdf#page=23
V říjnu 2020 studenti 1. ročníku navazujícího magisterského studijního programu Ekonomika a management podniků chemického průmyslu zpracovávali v rámci předmětu Společenská odpovědnost chemických podniků příběhy dokumentující příklady dobré praxe sdílení v České republice.
5. listopadu 2020 se hlavní řešitelka projektu doc. Ing. Liběna Tetřevová, Ph.D. zúčastnila 8. zasedání řídícího výboru COST akce CA16121. S ohledem na probíhající pandemii COVID-19 a s ní spojená restriktivní opatření probíhalo dané zasedání opět virtuálně.
V listopadu 2020 prezentovaly Ing. Marie Bednaříková, CSc., Ing. Jana Košťálová, Ph.D. a Ing. David Vlček v rámci virtuální konference „The Impact of Industry 4.0 on Job Creation 2020“, organizované slovenskou Trenčianskou univerzitou Alexandra Dubčeka v Trenčíne, příspěvek „GIG Economy Platforms in the Czech Republic“. Tento příspěvek, který byl vydán ve sborníku konference, představuje problematiku sdílené ekonomiky v kontextu gig ekonomiky. Věnován je zhodnocení vybraných platforem gig ekonomiky v České republice.
Členové řešitelského týmu se ve dnech 25. – 26. 3. 2021 zúčastnili mezinárodní on-line vědecké konference Hradecké ekonomické dny 2021 s následujícími příspěvky:
Bednaříková, M., & Košťálová, J. Sharing Economy in the Czech Republic.
Tetřevová, L., & Kolmašová, P. B2B Sharing as Part of the Sharing Economy Model.
Článek „Možnosti sdílené ekonomiky z pohledu chemických podniků” doc. Ing. Liběny Tetřevové, Ph.D. a Ing. Pavly Kolmašové byl v květnu 2021 publikován v časopise Chemické listy.
Odkaz ke stažení: www.chemicke-listy.cz/ojs3/index.php/chemicke-listy/article/view/3848
V květnu 2021 prezentovaly Ing. Marie Bednaříková, CSc. a Ing. Jana Košťálová, Ph.D. v rámci virtuální konference „8th International Conference on Chemical Technology (ICCT 2021)“ příspěvek „Green Human Resource Management in Companies of Czech Chemical Industry“. Příspěvek byl vydán ve sborníku konference.
Odkaz ke stažení: https://www.icct.cz/en/Amca-ICCT/media/content/2021/proceedings/ICCT2021-Proceedings.pdf
Článek „The Sharing Economy in the Context of Sustainable Development and Social Responsibility: The Example of the Czech Republic” Martiny Jelínkové, Liběny Tetřevové, Jana Vávry a Simony Munzarové byl publikován v časopise „Sustainability” v září 2021.
Odkaz ke stažení: https://www.mdpi.com/2071-1050/13/17/9886/htm
Kapitola „The Sharing Economy in Practice in the Czech Republic: A Small Post-Communist Economy” Liběny Tetřevové byla publikována v monografii Andrzej Klimczuk, Vida Česnuitytė, Gabriela Avram, eds. The Collaborative Economy in Action: European Perspectives. Limerick, Ireland: University of Limerick, 2021.
V časopise Engineering Economics byl publikován článek "Traditional and Developing Segments of the Sharing Economy from the Point of View of Customers" Liběny Tetřevové, Martiny Jelínkové a Simony Munzarové.
Odkaz ke stažení: https://inzeko.ktu.lt/index.php/EE/article/view/28337