Katedra fyzikální chemie tvořila od samého počátku základní součást Vysoké školy chemicko-technologické (VŠCHT), předchůdkyně nynější Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. Katedra zajišťovala a stále zajišťuje výuku fyzikální chemie v základním a specializovaném studiu.
Na vzniku a pozdějším rozvoji v oblasti pedagogické se významně podílel její dlouholetý vedoucí prof. RNDr. Antonín Tockstein, DrSc. V pozdějších letech ve vedení katedry stáli doc. Ing. Karel Komers, CSc., prof. Ing. Josef Tichý, DrSc., doc. Ing. František Skopal, CSc., doc. Ing. Roman Bulánek, Ph.D. a prof. Ing. Jiří Málek, DrSc (současný rektor).
Výzkumná práce katedry je zaměřena na výzkum adsorpce a separace průmyslově významných látek a jejich směsí a adsorptivního odstraňování významných polutantů, studie a teoretické modelování adsorpčních rovnováh a transportu hmoty porézními materiály, katalytickou aktivitu a selektivitu pevných heterogenních katalyzátorů v parciálních oxidacích organických látek, analýzu aktivních center pevných katalyzátorů pro oxidativní dehydrogenaci etanu, analýzy vztahu mezi strukturou / bazicitou pevných katalyzátorů na bázi směsných oxidů a jejich aktivitou v aldol kondenzaci a transesterifikaci, studium podmínek transesterifikace olejů pro různé alkoholy včetně podmínek separace produktů. Výzkumná aktivita katedry je též orientována na studium nukleace, růstu krystalů, strukturní relaxace a viskozitního chování v podchlazených sklotvorných systémech včetně analýzy a teoretického popisu souvisejících kinetických jevů. Další oblast výzkumné činnosti katedry souvisí se studiem disoluce pevných lékových forem lékopisnými metodami, stanovení farmakokinetických parametrů in vitro a měření fyzikálně-chemických vlastností léčiv.
Katedra se aktivně zapojuje do mezinárodní spolupráce s partnerskými pracovišti v zahraničí, a to jak v oblasti výzkumu, tak i výměnných pobytů studentů a akademických pracovníků.
Studium
Výuka předmětů
Katedra fyzikální chemie je akreditována na všechny typy studia (bakalářské, magisterské a doktorské) a provádí výuku následujících předmětů (podrobněji viz STAG):
- Základy fyzikální chemie
- Laboratoř z fyzikální chemie I
- Aplikovaná chemická kinetika
- Laboratoř oboru I
- Biofyzikální chemie
- Rovnovážná termodynamika
- Kalorimetrické a termoanalytické metody
- Laboratoř oboru III
- Průmyslová heterogenní katalýza
- Základy farmakokinetiky
- Dějiny chemie
- Fyzikální chemie pro pokročilé
- Environmentální katalytické procesy
- Nerovnovážná termodynamika