i-292093657.jpg

Published: 26.03.2024

Za přítomnosti zástupců vedení naší fakulty proběhlo v pardubickém ABC klubu 21. března 2024 slavnostní vyhlášení výsledků regionálního kola 17. ročníku soutěže „Hledáme nejlepšího mladého chemika“. Chemickému klání dominovala ZŠ Pardubice-Polabiny 3, která vyhrála nejen soutěž jednotlivců a učitelů, ale získala i titul nejúspěšnější školy.

Soutěž probíhala od září loňského roku a skládala se z dvoukolového testování teoretických znalostí a praktické zkoušky laboratorních dovedností. Pro žákovské týmy se uskutečnila také soutěž projektů. Celkem se klání zúčastnilo rekordních 7 600 žáků osmých a devátých tříd z 205 základních škol. Fakulta, stejně jako každý rok, byla jedním z generálních partnerů této úspěšné soutěže, která dokáže žáky nadchnout pro chemii.

V nejprestižnější kategorii jednotlivců zvítězil Matyáš Kořínek ze ZŠ Pardubice-Polabiny 3, jehož škola ovládla soutěž hned ve třech kategoriích. Na druhé příčce se umístil Martin Vávra ze ZŠ Otokara Březiny Jaroměřice nad Rokytnou a třetí místo obsadila Běla Rathouská z pardubické ZŠ Polabiny 3.

Soutěž o nejlepší projekt na téma „Zdravá/nezdravá chemie“ přinesla vyrovnaný souboj a kvalitní výkony všech týmů. Vítězný projekt s názvem Podívej se zoubku na zoubek vytvořili žáci ZŠ Cerekvice nad Loučnou. Jejich práce se zaměřila na faktory ovlivňujícími zvýšenou kazivost chrupu a vynikala nejen precizně zpracovaným obsahem, ale i nápaditou formou prezentace a komunikačními dovednostmi žáků.

V soutěži o nejlepšího učitele se královnou pedagogů stala Monika Hrabánková z pardubické ZŠ Polabiny 3. Druhé místo obsadila Marie Skálová ze ZŠ Wolkerova Havlíčkův Brod a třetí pozici vybojovala Dagmar Kunkelová ze ZŠ Cerekvice nad Loučnou. Souběžně s učitelskou kategorií byla vyhlášena i soutěž o nejlepší školu, která přinesla stejné výsledky jako kategorie pedagogů. Nejúspěšnější školou se stala ZŠ Pardubice – Polabiny 3, po níž následovala havlíčkobrodská ZŠ Wolkerova a ZŠ Cerekvice nad Loučnou.

Soutěžícím a hostům slavnostní odpoledne zpříjemňoval doprovodný program v podobě tanečního vystoupení Pohybového studia HrochNechyběly ani ukázky efektních pokusů v podání studentů chemické průmyslovky a návštěvníkům byl k dispozici také kadeřnický salon vlasových vizážistů, kde mohli experimentovat se svými účesy.

Slavnostním vyhlášením výsledků ale tato atraktivní soutěž ještě nekončí! Sedm nejlepších žáků z pardubického regionu postoupilo do celostátního finále, které 13. června 2024 pořádá Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice ve spolupráci se Svazem chemického průmyslu ČR a MŠMT. Teprve celostátní finále rozhodne o tom, kdo se stane skutečným žákovským mistrem republiky v chemii! Všem oceněným srdečně gratulujeme a postupujícím přejeme mnoho štěstí ve finále!