dsc_7993_181146.jpg

Published: 17.03.2022

Soutěž Festival vědy a techniky pro děti a mládež v Pardubickém kraji je součástí „Programu vytváření a rozvíjení zájmu žáků o vědecké a technické obory“. V letošním roce proběhl již XIV. ročník a opět jej pořádala Asociace pro mládež, vědu a techniku AMAVET,  z. s. ve spolupráci s Pardubickým krajem, Univerzitou Pardubice a dalšími partnery.

I přes negativní dopad koronavirové pandemie v letech 2020 a 2021 se krajského kola, které proběhlo 16. - 17. 3. 2022 ve výstavním centru Ideon, zúčastnilo více než 100 autorů celkem 70 vědeckých a technických projektů, kteří postoupili z okresních kol v Lanškrouně a Pardubicích. Slavnostní vyhlášení nejlepších projektů v kategoriích – JUNIOR a STŘEDOŠKOLÁK proběhlo druhý soutěžní den ve 14 hodin.

Pro 30 autorů nejlepších projektů v kategorii JUNIOR byla hlavní výhrou odborná stáž ve Francii, v kategorii STŘEDOŠKOLÁK postoupili autoři těch nejlepších projektů do národního finále soutěže EXPO SCIENCE AMAVET, ze kterého mají možnost dále postoupit do soutěže INTEL ISEF 2022, která se letos bude konat v Atlantě v USA.

Souběžně také proběhl IX. ročník vědeckých a technických projektů celostátní robotické soutěže RoboRAVE, do které se letos přihlásilo 15 týmů v kategorii JUNIOR a 18 týmů v kategorii STŘEDOŠKOLÁK. Vítězný tým se zúčastní mezinárodní soutěže RoboRAVE International.

Do soutěže se mimo jiné zapojují i výrobní společnosti z Pardubického regionu s vysokým inovačním potenciálem. Patří mezi ně např. firma Contipro a.s., Dolní Dobrouč, Bühler CZ, s.r.o. Žamberk i firmy sdružené v konsorciu na podporu vědeckých a technických zájmů dětí a mládeže v Lanškrouně a v Pardubicích.

Z Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice byl letos sestaven tým fundovaných odborníků z oblasti chemie a biomedicíny, který objektivně posoudil kvalitu a úroveň prezentovaných projektů v obou soutěžních kategoriích. Úspěšní výherci v kategorii STŘEDOŠKOLÁK si z pódia odnesli nejen Cenu děkana s přísliby studijního stipendia, ale také roční členství v České společnosti chemické. V kategorii JUNIOR se mladí badatelé radovali z věcných darů.

Všem výhercům srdečně gratulujeme a hodnotitelům, kteří se z naší fakulty zapojili, děkujeme!

Mgr. Lucie Stříbrná, Ph.D.
proděkanka faklty
foto Milan Reinberk