Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

dsc_2062_121932.jpg
19
let seminářů
108
přednášek
74
přednášejících
1640
účastníků

Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice pořádá pravidelné semináře (nejen) pro středoškolské učitele chemie. Letos probíhá již 19. ročník.

V současné době naše semináře tvoří nedílnou součást mnoha aktivit, které fakulta rozvíjí na poli spolupráce se středními školami. Přednášejícími jsou většinou kmenoví zaměstnanci fakulty, své zastoupení měla již všechna její pracoviště. Přednáší zde ale i pracovníci ostatních fakult Univerzity Pardubice a dalších organizací, kde zmíníme například Kriminalistický ústav Policie ČR.

 Cíle

  • Formou seminářů předávat nové poznatky z oboru
  • Informovat o nových moderních směrech vývoje oboru
  • Představit vědecko-výzkumné směry a úspěchy pracovišť naší fakulty
  • Některé přednášky dle možností doplnit praktickými ukázkami nejmodernějších experimentálních instrumentací a metod formou krátkých exkurzí
  • Poskytovat možnosti dalšího vzdělávání
  • Vzájemným setkáváním zlepšovat komunikaci mezi pedagogy středních a vysokých škol
  • Propagovat výuku chemie, podnikové ekonomiky a managementu na středních školách
  • Prostřednictvím středoškolských učitelů motivovat studenty pro další studium
Soubory ke stažení Size
Pozvánka - pdf 239 kB

Rozvrh seminářů

Roční plán seminářů je rozdělen do dvou jednodenních seminářů sestávajích vždy ze dvou přednášek. Semináře se konají obvykle v měsíci listopadu a únoru, dnem konání je pátek (přesné datum může být upraveno i podle požadavků posluchačů). Semináře začínají dopolední přednáškou v 10:00 hod., po polední přestávce 12:00-13:00 hod. pokračují odpolední přednáškou. Předpokládaný konec semináře je ve 14:30 hod.

Semináře se konají v budově FChT, Studentská 573, Pardubice.

Účast na seminářích je bezplatná, univerzita nehradí účastníkům dopravu a stravu. Každý účastník obdrží potvrzení o účasti na semináři.
Vítáni jsou také posluchači z řad žáků středních škol.
Po skončení ročníku obdrží všichni účastníci daného ročníku prezentace přednášek daného ročníku seminářů v elektronické podobě.

Aktuální obsah semináře pro 19. ročník

15. 11. 2024 

Umělá inteligence v chemickém výzkumu a výuce. 
(Ing. Jan Bartáček, Ph.D., Ústav organické chemie a technologie) 

Doping ve sportu z pohledu analytického chemika: historie, současnost a budoucnost. 
(prof. Ing. Petra Bajerová, Ph.D.: Katedra analytické chemie) 

14. 2. 2025 

Funkční organické koloranty I. 
(prof. Ing. Radim Hrdina, CSc., Ústav organické chemie a technologie) 

Očkování dnes a zítra: (Ne)zaujatý úhel pohledu na pandemii. 
(prof. Ing. Zuzana Bílková, Ph.D., Katedra biologických a biochemických věd

Umělá inteligence v chemickém výzkumu a výuce. 
Ing. Jan Bartáček, Ph.D.

Moderní technologie umožňují efektivnější a kreativnější práci jak ve třídě, tak v laboratoři. V přednášce se dozvíte, jak umělá inteligence mění způsob, jakým přistupujeme k výuce a výzkumu v chemii. Uvidíte, jak AI nástroje, jako je ChatGPT, mohou usnadnit tvorbu výukových materiálů, shrnování odborných textů nebo programování bez hluboké znalosti jazyků. 

Doping ve sportu z pohledu analytického chemika: historie, současnost a budoucnost. 
prof. Ing. Petra Bajerová, Ph.D.

Doping ve sportu je používání zakázaných látek nebo metod, které mohou uměle zvýšit sportovní výkon nebo ovlivnit zdraví sportovce. Doping je považován za podvádění a ohrožení etických principů a výchovných hodnot sportu. Analytická chemie hraje klíčovou roli v boji proti dopingu, neboť poskytuje metody pro detekci a identifikaci zakázaných látek v biologických vzorcích sportovců. Historie dopingu sahá až do starověku, kdy se používaly různé rostlinné extrakty, alkohol nebo opiáty. Současnost je charakterizována rozvojem sofistikovaných analytických technik, jako je hmotnostní spektrometrie, chromatografie nebo imunologické testy, které umožňují sledovat stále širší spektrum zakázaných látek, včetně syntetických hormonů, stimulantů, diuretik, krevních transfuzí nebo genetického inženýrství. Budoucnost přináší nové výzvy pro analytickou chemii, jako je potřeba zlepšit citlivost, selektivitu, rychlost a spolehlivost analytických metod, adaptovat se na nové formy dopingu.