dsc_7685-enhanced_-_kopie_-_kopie_1819591_202723.jpg

Rekordních 34 649 kilometrů. Takovou vzdálenost absolvovali na kole, během nebo chůzí studenti a zaměstnanci Univerzity Pardubice během dubnové měsíční akce Rozhýbejme univerzitu. O více než 3 tisíce kilometrů překonali výsledek z loňského ročníku výzvy. Do akce, kterou pořádá Katedra tělovýchovy a sportu Univerzity Pardubice, se zapojilo celkem 420 studentů a zaměstnanců.

Nejvíce sportujících se letos přidalo k výzvě z Fakulty chemicko-technologické a Fakulty ekonomicko-správní, shodně 111 lidí. Celkově více v tomto ročníku akce sportovali studenti, ale akademici a zaměstnanci podali nejlepší individuální výkony. Nejdelší vzdálenost si zapsali studenti i zaměstnanci na kole - přes 16 000 kilometrů, při běhu zdolali 7 000 kilometrů a chůzí urazili vzdálenost více než 11 000 km.

V souboji fakult letos celkové vítězství obhájila Fakulta chemicko-technologická s více než 11 500 kilometry. Její zástupci ujeli na kole 6 100 km, uběhli 2 200 km a ušli 3 200 km. Na druhém místě skončila Fakulta ekonomicko-správní a třetí příčku obsadila Dopravní fakulta Jana Pernera.

Z jednotlivců největší vzdálenosti během výzvy zapsali akademici. Radovan Soušek z Dopravní fakulty Jana Pernera (DFJP) ujel na kole celkem 1 684 kilometrů, Jitka Klikarová z Fakulty chemicko-technologické uběhla 379 kilometrů a Stanislav Machalík z DFJP zvládl chůzí celkem 333 kilometrů.

Mezi studenty-cyklisty byla v součtu nejlepší Dominika Josefová (Fakulta chemicko-technologická) s 1 169 kilometry, mezi běžci Jan Kalous (Fakulta chemicko-technologická) s 339 kilometry a Aneta Venclová (Fakulta ekonomicko-správní) nachodila celkem 302 kilometrů.

Pro zapojení do soutěže stačilo účastníkům ujít nebo uběhnout minimálně čtyři kilometry a na kole ujet 10 kilometrů. Délku trasy si univerzitní sportovci sledovali pomocí mobilních aplikací. Vítězný tým převezme pohár a nejlepší jednotlivci odměny. Letošní ročník akce měl navíc speciální závěr. Sportující mohli poslední kilometry ujít či uběhnout společně s rektorem Univerzity Pardubice prof. Liborem Čapkem s cílem v univerzitní loděnici.

Výzvu k běhu poprvé vyvolala univerzita během pandemie v roce 2021. Celá akce měla podpořit zábavnou formou zdravý životní styl a motivovat k pohybu v době online výuky. Postupně se ve výzvě objevily také kategorie chůze a jízda na kole.

Pardubice 3. května 2023

Mgr. Martina Macková,