soutez-chemiklani-propoji-univerzitu-pardubice-univerzitami-cambridgie-oxforduilustracni-fotoarchiv.jpg

Soutěž středoškoláků s názvem Chemiklání letos opět propojí Univerzitu Pardubice s celosvětově známými univerzitami na Britských ostrovech. Anglickou variantu klání o nejlepší řešitele chemických úloh uspořádají organizátoři také na univerzitách v Cambridgi a v Oxfordu.

Na Univerzitu Pardubice a její Fakultu chemicko-technologickou zamíří v pondělí 5. února více než 300 žáků středních škol z celé České republiky a ze Slovenska. Nejvzdálenější soutěžní tým přijede do Pardubic až z Košic. Na obou univerzitách ve Velké Británii se o 5 dní později utká nad zadáním dokonce 500 studentů.

„Letošní Chemiklání bude rekordní v počtu účastníků. Počítáme, že pokoříme hranici 500 studentů, kteří se sjedou soutěžit na University of Cambridge a University of Oxford. Je skvělé, že koncept z české univerzity zaujal i na takto prestižních vysokých školách,“ říká zakladatel a organizátor soutěže Jan Hrubeš, absolvent Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice.

Studentské týmy budou v časovém limitu řešit až 60 úloh z různých oblastí chemie. Soutěž učí zájemce o chemii aplikovat chemické poznatky v nových situacích, proto je během řešení úloh možné používat literaturu. Chemiklání odstartuje v prostorách Fakulty chemicko-technologické v 10 hodin. Vyhlášení výsledků pořadatelé plánují ve 14 hodin v aule Univerzity Pardubice.

„Velký zájem o soutěž vedení fakulty těší, protože u mladé generace chceme dlouhodobě podporovat zájem o vědu a chemii zvlášť. Věřím,že mnozí z nadaných soutěžících se k nám po maturitě vrátí, aby započali studium na naší fakultě,“ uvedl prof. Petr Němec, děkan Fakulty chemicko-technologické, která dlouhodobě nabízí talentovaným soutěžícím příslib mimořádného stipendia v prvním ročníku, pokud se stanou jejími studenty.

Soutěž každoročně spolu s Fakultou chemicko-technologickou Univerzity Pardubice a spolkem Alumni scientie bohemicae vyhlašuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Letos je partnerem i pardubická firma Explosia a.s.

KDY: pondělí 5. února 2024 10.00, výsledky 14.00

KDE: Fakulta chemicko-technologická / Aula Univerzity Pardubice, Studentská Pardubice

Pardubice 1. února 2024

Mgr. Martina Macková,