obr.2_univerzita_pardubice_hosti_finale_mladeho_chemika_zdroj_czech_marketing_s.r.o_204383.jpg

Čtyři desítky talentů z celé republiky se utkají na Univerzitě Pardubice o titul mistra republiky v chemii. Finále soutěže pro žáky osmých a devátých tříd Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR pořádá příští úterý Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice. Těm nejlepším nabídne budoucí studium se stipendiem v celkové hodnotě 108 tisíc korun.

Regionální kola Mladého chemika se odehrávala už od září loňského roku do letošního března a skládala se z dvoukolového testování teoretických znalostí a prověrky praktických dovedností. Letos se do soutěže zapojilo rekordních 22 tisíc žáků ze 747 základních škol.

„Národní finále je prestižní společenskou událostí, završující spolupráci všech stupňů školství s průmyslovými podniky, které soutěž v průběhu roku podporují. Pro finalisty se jedná o silný motivační zážitek, který může ovlivnit jejich budoucnost,“ říká prof. Petr Němec, děkan Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. Řada studentů i absolventů fakulty v minulosti soutěží prošla a dosáhla v ní vynikajících výsledků. „O takto nadané studenty máme zájem, protože jim dokážeme nabídnout ideální podmínky pro další odborný růst,“ dodal děkan Fakulty chemicko-technologické Petr Němec.

Na žáky čeká teoretická i praktická laboratorní zkouška. Otestují během ní i nejmodernější laboratoře na Fakultě chemicko-technologické. Talentovaní chemici ale nemusí na Univerzitě Pardubice jen soutěžit. Dostanou možnost zkusit si, jaké to je být na den vysokoškolákem. Finalisté mohou bezplatně poobědvat v menze, přespat na univerzitních kolejích nebo si vyzkoušet práci v laboratořích. Finálový den nabídne i doprovodný program, ve kterém nebudou chybět přednášky pro vyučující, exkurze pro rodiče žáků, ukázka chemických pokusů nebo bublinová show a workshop Matěje Kodeše.

Oceněno bude všech čtyřicet finalistů a tři učitelé, jejichž žáci obsadí medailové pozice. Vítězové získají hodnotné ceny, a prvních pět finalistů také příslib stipendia během prvního akademického roku studia na Fakultě chemicko-technologické Univerzity Pardubice v celkové hodnotě více než 108 tisíc korun.

KDY: úterý 13. června 2023
KDE: Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice, Studentská 573, Pardubice

Program:
9.45 zahájení / 10.00 teoretická část / 12.30 praktická část / 17.00 Slavnostní vyhlášení výsledků

Akce se koná pod záštitou Svazu chemického průmyslu ČR a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Více informací najdete zde: mladýCHEMIKčr.cz (mladychemikcr.cz)

Pardubice 9. června 2023

Mgr. Martina Macková