default alt fcht

Published: 01.11.2012

V letošním roce byla doc. Ing. Filipu Burešovi, Ph.D. z Ústavu organické chemie a technologie (ÚOChT) Fakulty chemicko-technologické udělena Českou společností chemickou cena Alfreda Badera za organickou chemii pro rok 2012. Toto prestižní ocenění, udělované vynikajícím a perspektivním organickým chemikům již od roku 1994, tak získává v pořadí již druhý pracovník ÚOChT (prvním oceněným byl v roce 2007 doc. Ing. Jiří Hanusek, Ph.D. - viz Zpravodaj UPa č. 54/2008) a potvrzuje tak vysokou kvalitu výzkumu na tomto pracovišti. Samotná cena byla doc. Filipu Burešovi udělena za rozsáhlý soubor 42 prací publikovaných výhradně v zahraničních impaktovaných časopisech, jejichž tématem byla jednak asymetrická syntéza a katalýza, hlavně však syntéza nových sloučenin, potenciálně upotřebitelných v optoelektronice a dalších materiálových vědách.

Více informací na http://www.csch.cz/ceny-alfreda-badera.

Doc. Bureš získal v roce 2012 rovněž "Thieme Chemistry Journal Award 2012" udělovanou vydavatelstvím Georg Thieme Verlag Stuttgart. Tato cena je od roku 1999 udělována mladým vědcům - chemikům s vysokým výzkumným potenciálem v oblasti syntetické organické chemie. Cena je udělována editory časopisů Synthesis, Synlett a Synfacts.