20190813_141828_135428.jpg

Published: 20.08.2019

Sportovní park má v akcích v Pardubicích pro celou rodinu již dlouholetou tradici. Jinak tomu nebylo ani letos, kdy druhý srpnový týden park Na Špici doslova ožil sportovními a jinými aktivitami.  Na sportovištích, na obou řekách i v parku se představilo na 70 sportovních klubů z Pardubic a okolí. Sportovní park patří do rodiny pardubických „tahounů“ a posiluje tak řady oblíbených, unikátních akcí s  nadregionálním přesahem, které patří mezi tzv. „rodinné stříbro“ města perníku.

Jedním z tradičních lákadel, kde si mohli malí i velcí návštěvníci potrénovat „šedé mozkové buňky“ byl Science Point, který zajišťovala Univerzita Pardubice. V průběhu týdne se mohli návštěvníci seznamovat s atraktivními chemickými pokusy, poznat fyzikální jevy zblízka, vyzkoušet si práci záchranáře nebo vyřešit matematické rébusy. Fakulta chemicko–technologická Univerzity Pardubice se svým čtyřčlenným týmem po dva dny nabízela zajímavé chemické pokusy, které si mohly děti vyzkoušet přímo v terénu. Výhodou bylo příznivé počasí, radost z poznání a proměny chemických reagencií a samozřejmě vznik mnohdy sloučenin s nečekaným skupenstvím, někdy i s barevnou proměnou. Hrátky s tekutým dusíkem pak mohly přiblížit fyzikální jevy, které si běžný uživatel neuvědomí, neboť s nimi nepřijde do styku. Děti si odnášely jako artefakt „umělý sliz“ s různě barevnými odstíny vytvořenými potravinářským barvivem. Oblíbená „sloní zubní pasta“ doslova chrlila kvanta hmoty, která dokázala oživit doutnající dřívko, neboť jako vedlejší produkt se uvolňoval kyslík.

Díky hrací kartě mohli malí i velcí sbírat záznamy o zdolání jednotlivých disciplín – za zdolání 12 sportovních disciplín obdrželi diplom s jejich jménem a za zvládnutí 16 disciplín dokonce i medaili. Karta nebyla časově omezena, návštěvníci mohli přijít od 10. až do 18. srpna po celý den. Sportovní park byl také obohacen o řadu kulturních zážitků. První sportovní víkend nabídnul kromě sportu také Festival vůní, chutí a řemesel, druhý víkend pak zážitky plné Ameriky s názvem Friends Fest. Návštěvníci se v době konání Sportovního parku mohli těšit na projížďku ulicemi města s názvem Pardubice na bruslích, v nabídce byl i kvalifikační dostih na Velkou Pardubickou na závodišti, autogramiády a exhibice. Rozhodně stálo za to nenechat si ujít hokejový memoriál Zbyňka Kusého. A hlavně dva masové běhy přímo u v parku, tzv. Gladiator Race / Run. Překážkové závody jsou fenoménem poslední doby a prezentace tohoto sportovního odvětví ve městě sportu, navíc přímo v jeho centru, se jednoduše nabízely. Odvážní sportovci se mohli těšit na hromadný běh plný barev! V případě běhu Barvám neutečeš víc, než kdy jindy platilo, že není důležité vyhrát, ale pořádně si trasu užít. Na pětikilometrové trase čekalo běžce dokonce pět barevných zón!  Každý rok „Park“ pro návštěvníky nachystal novinku v programu. Letos byl zařazen tzv. přednáškový stan.

Letos park navštívili tisíce návštěvníků, především rodiny s dětmi. Hlavním cílem celé akce bylo strávit společně krásné srpnové dny a prohloubit v dětech zájem nejen o sport, ale i vědu a také radost z poznání a neutuchající nadšení z překonávání vlastních limitů.

Mgr. Lucie Stříbrná, Ph.D.
proděkanka fakulty