default alt fcht

Published: 06.12.2016

Nejstarší fakulta Univerzity Pardubice si ve středu 7. prosince speciální slavností připomene jeden z důležitých mezníků ve své historii. Letos je tomu 25 let, kdy fakulta vznikla v rámci procesu přeměny tehdejší Vysoké školy chemicko-technologické v Pardubicích, jednofakultní vysoké školy, ve vícefakultní univerzitu. Pětadvacetiletá fakulta tak navazuje na vysoké učení v oblasti chemie a chemických technologií, které její odborná pracoviště rozvíjejí v Pardubicích již od roku 1950.

Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice představuje špičkové pracoviště v oblasti chemického výzkumu s širokou nabídkou perspektivních studijních oborů, jehož historie se začala psát už v padesátých letech, v roce 1950, kdy ve městě chemie byla založena Vysoká škola chemicko-technologická v Pardubicích. Vysoká úroveň vysokoškolského vzdělávání a vědecko-výzkumné činnosti v řadě disciplín v oblasti chemie a chemických technologií je tak na fakultě rozvíjena a prohlubována již přes šest dekád.

„Výročí 25 let si letos na Fakultě chemicko-technologické připomínáme proto, že od roku 1991 se začíná psát novodobá historie naší fakulty jakožto pevné a nedílné součásti Univerzity Pardubice. Tehdy se totiž původní jednofakultní Vysoká škola chemicko-technologická transformovala na vícefakultní instituci a nově vzniklá Fakulta chemicko-technologická se stala základem vznikající univerzity,“ vysvětluje význam výročí 25 let děkan Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice prof. Ing. Petr Kalenda, CSc.

Při této příležitosti pořádá nejstarší fakulta Univerzity Pardubice slavnostní rozšířené zasedání vědecké rady, které se koná ve středu 7. prosince v Aule Arnošta z Pardubic v univerzitním kampusu v Pardubicích - Polabinách. Slavnostní shromáždění, kterému bude přítomna i řada významných hostů, zahájí děkan fakulty ohlédnutím za mnohaletou historií fakulty. Nejvýznamnějším absolventům fakulty udělí děkan při této příležitosti pamětní stříbrné medaile.

„Během několika desítek let si fakulta vybudovala silné renomé jak v oblasti vědy, tak v oblasti pedagogické a v oblasti výchovy technické inteligence. Naši absolventi se objevují mezi významnými odborníky v průmyslu, ve výzkumných ústavech, ovlivňují rozvoj chemického průmyslu a řada z nich řídí velké podniky. Jejich zásluhy na dobrém jménu a postavení naší fakulty bych chtěl na společném setkání zejména vyzdvihnout,“ říká děkan jubilující Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice.

Program slavnosti zpestř...