default alt fcht

Co tě naučíme?

Během magisterského studia si rozšíříš nejen teoretické znalosti, ale i praktické dovednosti, které jsi získal v průběhu bakalářského studia.

Čím budeš?

Absolvent navazujícího magisterského studijního programu „Analýza biologických materiálů“ bude plnohodnotně vzdělaným odborníkem v oblasti analytické chemie pro analýzy biologických materiálů, bude vedoucím v analytických laboratořích, kde se provádějí analýzy humánních, veterinárních a přírodních materiálů moderními analytickými metodami.

Po absolvování tohoto navazujícího magisterského studia bude mít absolvent také základní poznatky z oboru akreditace a management systému kvality analytické laboratoře, správné laboratorní praxe a bezpečnosti práce v laboratoři, bude schopen řídit laboratorní experimenty a vypracovávat odborné zprávy a studie v uvedených oborech, bude mít specializované jazykové znalosti angličtiny nezbytné k pochopení odborného textu, návodu k použití a obsluze přístroje a k základní komunikaci s odbornými pracovníky, bude ovládat základy informačních technologií, bude schopen vykonávat poradenskou činnost při výběru analytických metod a experimentálních postupů, bude schopen samostatně a bezpečně pracovat v chemicky a biochemicky specializované laboratoři a zodpovědně posuzovat rizika těchto prací.

Absolvent tohoto navazujícího magisterského vysokoškolského studia se uplatní například v akademické sféře a dalších institucích zabývajících se vědou, výzkumem, vývojem a inovacemi v oboru chemie a biochemie, laboratořích nemocnic, poliklinik, hygienických zařízeních, transfúzních stanicích, veterinárních ústavech, ve výrobě biopreparátů a léčiv, a kontrolních laboratorních provozech státního i nestátního typu.

Co budeš studovat?

Chromatografie a elektroforéza
Klinická biochemie II
Atomová spektrometrie se zaměřením na analýzu potravin a biologických materiálů
Analýza toxikologicky významných látek v biologickém materiálu
Molekulová spektrometrie
Enzymologie

Analýza biologických materiálů
Akreditace, management a systém kvality analytické laboratoře
Xenobiochemie
Optimalizace separačních procesů
Hmotnostní spektrometrie v organické analýze

Povinně volitelné předměty

Klinická imunologie a alergologie
Molekulární biologie a genetika
Jakost a zpracování dat v biochemických laboratořích
Základy proteomiky
Stopová analýza
Analytické a experimentální metody v mikrobiologii

Přijímací řízení

Do dvouletého navazujícího magisterského studijního programu „Analýza biologických materiálů“ jsou přijímáni absolventi bakalářského studijního oboru „Klinická biologie a chemie“ a bakalářského studijního oboru „Zdravotní laborant“. Přijati mohou být také absolventi z jiných vysokých škol, kteří úspěšně ukončili bakalářský studijní program či obor podobného zaměření. Bez přijímací zkoušky budou přijati pouze uchazeči, kteří jsou absolventy bakalářského studijního oboru „Klinická biologie a chemie“ a bakalářského studijního oboru „Zdravotní laborant“ na Fakultě chemicko-technologické Univerzity Pardubice. Ostatní uchazeči musí složit ústní přijímací zkoušku. Pro přijetí jsou požadovány znalosti z předmětů „Obecná a klinická biochemie“, „Molekulární biologie“, „Imunochemie“ a „Analytická chemie“. Okruhy otázek pro přijímací řízení do navazujícího studia jsou ke stažení níže. Na základě výsledků ústní zkoušky bude sestaven pořadník uchazečů. Přijati budou ti, kteří se po započtení počtu studentů přijatých bez přijímací zkoušky umístí v pořadí nejlepších až do maximálního počtu přijímaných studentů.

V tomto studijním programu jsou uchazeči přijímáni pouze do prezenční formy studia.

Navazující studium

Na navazující magisterský studijní program „Analýza biologických materiálů“ bude navazovat doktorský studijní program „Analytická chemie“.