default alt fcht

Co tě naučíme?

Během magisterského studia si rozšíříš nejen teoretické znalosti, ale i praktické dovednosti, které jsi získal v průběhu bakalářského studia.

Cílem je zvýšit tvou teoretickou připravenost a startovací praktické dovednosti multidisciplinárně vzdělaného bioanalytika, abys byl jako absolvent připraven pro práci v různých klinicko-laboratorních medicínských oborech v různých typech zdravotnických zařízení, reagovat na měnící se nároky jednotlivých oborů a jejich rozvoj, zvláště s ohledem na proces konsolidace oborů laboratorní medicíny.  Získáš profesní kvalifikaci a způsobilost k výkonu nelékařského zdravotnického povolání v ČR s možností uplatnění v rámci EU.

Čím budeš?

Absolvent tohoto magisterského oboru bude vysokoškolsky kvalifikovaným pracovníkem v oblastech klinické diagnostiky, instrumentální analýzy, klinické biochemie, mikrobiologie a imunologie, molekulárně biologických metod, histologie a cytodiagnostiky, hematologie a transfúzního lékařství.

Po absolvování bude ovládat odpovídající přístrojovou techniku včetně využití automatizace, statistických metod a výpočetní techniky. Student je připravován pro výkon regulovaného povolání dle Nařízení vlády č. 275/2016 Sb. Ve své práci se řídí předpisy, které se týkají provozu klinických a biologických laboratoří, bezpečnosti práce, ochrany před nákazami a zásadami přípravy léčivých přípravků a správné laboratorní praxe. Absolvent bude schopen vybrat, provést a interpretovat výsledky analýz a metodických postupů v rámci diagnostické monitorovací, příp. i terapeutické a preventivní činnosti. Může se uplatnit i jako odborný pracovník pro monitoring klinických studií. Absolventi budou mít dostatek teoretických i praktických znalostí také pro práci ve vývoji a testování nových analytických metod, diagnostických souprav, přípravy reagencií a látek pro diagnostiku a také pro výrobu a kontrolu kvality a účinnosti terapeutických preparátů a léků.

Studijní program je sestaven tak, aby se absolventi uplatnili přednostně v diagnostických laboratořích zdravotnických zařízení. Získají též dostatečné vzdělání pro práci v laboratořích farmaceutického příp. chemického průmyslu, výzkumných ústavů a dalších institucí i soukromých firem, provádějící různě zaměřenou analýzu biologických materiálů.

Co budeš studovat?

Chromatografie a elektroforéza
Klinická biochemie II + laboratoře
Klinická mikrobiologie a virologie + laboratoře
Pokročilá instrumentální analýza pro bioanalytiky
Klinická imunologie a alergologie + laboratoře
Molekulární biologie a genetika
Klinická hematologie a imunohematologie II
Lékařská genetika a cytodiagnostika
Laboratoř oboru

Patologie a histopatologie
Odborná praxe

Povinně volitelné předměty – výběr z ucelených skupin profilujících absolventa

A1       Laboratoře z molekulární biologie
Molekulárně biologické metody
Základy proteomiky
A2       Obecná a systémová farmakologie pro bioanalytiky
Buněčná toxikologie + laboratoře
A3       Metody buněčné biologie
Speciální laboratoře z histopatologie
Kmenové buňky v tkáňovém inženýrství, embryologie
B1       Analýza toxikologicky významných látek v biologickém materiálu
Jakost a zpracování dat v biochemických laboratořích
Statistické zpracování experimentálních dat
B2       Základy potravinářské mikrobiologie
Enzymologie
Forenzní genetika
Analýza biologických materiálů
Imunochemické metody
Xenobiochemie

Přijímací řízení

Do dvouletého magisterského studijního programu „Bioanalytická laboratorní diagnostika ve zdravotnictví“ budou přijati uchazeči s ukončeným bakalářským studijním programem připravující absolventy na profesi zdravotního laboranta nebo jiných bakalářských studijních programů s přírodovědným zaměřením, kdy však uchazeč musí doložit, že během bakalářského studia získal znalosti a dovednosti uvedené v § 3, vyhlášky č. 39/2005 Sb. Přijati budou studenti dle výsledků přijímacího řízení, které proběhne formou písemného testu. Na základě bodového ohodnocení bude sestaven pořadník a přijati budou ti studenti, kteří se umístí v pořadí nejlepších do stanoveného maximálního počtu přijímaných studentů. V tomto studijním programu jsou uchazeči přijímáni pouze do prezenční formy studia.

Navazující studium

Na navazující magisterský studijní program „Bioanalytická laboratorní diagnostika“ může navazovat doktorský studijní program „Analytická chemie“.