dsc_3788_s1_202026.jpg

Obor působení: Fyzikální chemie, Materiálový výzkum
Základní výzkum
jiri.malek@upce.cz

Prof. Ing. Jiří Málek, DrSc. po dokončení doktorského studia v roce 1996 působil jako vědecký pracovník ve Společné laboratoři chemie pevných látek AVČR a VŠCHT Pardubice. Absolvoval několik dlouhodobých stáží na výzkumných pracovištích ve Španělsku a v Japonsku (téměř 6 let). Od roku 1990 působil jako řešitel výzkumných projektů. Organizuje univerzitní spolupráci s National Institute for Materials Science v Japonsku. Řadu let se podílel na organizaci výzkumu v ČR v rámci RVVI, KHV, GAČR atd. Pracuje jako recenzent pro řadu mezinárodních odborných časopisů. V letech 2006-2010 a 2018-2021 vykonával funkci rektora Univerzity Pardubice a působil též jako místopředseda České konference rektorů. V současnosti působí jako viceprezident celosvětové odborné společnosti International Confederation for Thermal Analysis and Calorimetry.

Vědecký zájem

• Strukturní relaxace nekrystalických materiálů
  • Kinetika nukleace a růstu krystalů
  • Viskozitní vlastnosti podchlazených kapalin

Vědecké působení

Profesor Málek se dlouhodobě věnuje komplexní jevům v nekrystalických materiálech a podchlazených sklotvorných kapalinách. Hlavním předmětem jeho zájmu je nukleace a růst krystalických fází v nerovnovážných podmínkách. Další oblastí podrobného studia je strukturní relaxace a dlouhodobá stabilita fyzikálních vlastností sklovitých materiálů. Tyto kinetické procesy velmi úzce souvisí s viskozitou sklotvorných kapalin, která je na pracovišti prof. Málka rovněž velmi podrobně studována. Podrobná znalost strukturní relaxace, nukleačně-růstových procesů a viskozitního chování podchlazených sklotvorných kapalin má klíčový význam pro cílenou přípravu funkčních nekrystalických materiálů využitelných v elektronice, fotonice, optice a záznamových médiích.

Významné mezinárodní spolupráce

• Univerzitní koordinátor spolupráce s NIMS, Tsukuba, Japonsko („International Cooperative Graduate Program“)
  • Instituto de Ciencia de Materiales, Sevilla, Španělsko
  • Universitat Politecnica de Catalunya, Barcelona, Španělsko