dsc_4927_202010.jpg

Obor působení: Analytická chemie
Základní a aplikovaný výzkum
michal.holcapek@upce.cz

Prof. Ing. Michal Holčapek, Ph.D., obhájil doktorskou práci na téma spojení kapalinové chromatografie a hmotnostní spektrometrie pod vedením prof. P. Jandery na Katedře analytické chemie Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice v roce 1999. Potom pokračoval ve vědecké práci na katedře analytické chemie, kde byl v roce 2009 jmenován docentem v oboru Analytická chemie a v roce 2013 profesorem pro obor Analytické chemie. Absolvoval několik krátkých odborných stáží ve Francii, USA a Norsku. Prof. Holčapek je editorem mezinárodního časopisu TrAC Trends in Analytical Chemistry a dále členem edičních rad časopisů Analytical and Bioanalytical Chemistry a Lipids. Je viceprezidentem světové organizace International Lipidomics Society.

Vědecký zájem

• Hmotnostní spektrometrie organických a bioorganických sloučenin
  • Lipidomická analýza
  • Lipidové biomarkery a včasná detekce maligních nádorových onemocnění

Vědecké působení

Prof. Holčapek se zabývá využitím hmotnostní spektrometrie v kvalitativní a kvantitativní analýze organických a bioorganických sloučenin. V poslední době se specializuje zejména na lipidomickou analýzu s využitím spojení hmotnostní spektrometrie s ultravysokoúčinnou kapalinovou chromatografií a ultravysokoúčinnou superkritickou fluidní chromatografií s cílem vývoje validovaných analytických metod pro vysoko-prostupnou analýzu co největšího počtu tříd lipidů. Klíčovou aplikací je analýza biologických vzorků u pacientů s maligním nádorovým onemocněním za účelem nalezení dysregulovaných lipidů a jejich použití pro včasnou detekci rakoviny s pomocí vícerozměrné analýzy dat.

Významné mezinárodní spolupráce

• prof. M. Wenk - National University of Singapore
  • Dr. G. Liebisch - University Hospital Regensburg, Německo
  • Dr. K. Ekroos - Lipidomics Consulting Ltd., Esbo, Finsko

Bibliometrické indikátory

Počet publikací 163, H-index 45, Počet citací > 6 445

Dva nejvýznamnější řešené projekty z pozice řešitele nebo spoluřešitele

• Mass Spectrometry in Cancer Research: Lipid Biomarkers for Early Diagnostics, 2013 - 2018, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, ERC CZ (LL1302)
  • Characterization of human lipidome and metabolome for personalized healthcare and biomarker discovery: case study of kidney cancer, 2018 - 2022, Grantová agentura ČR (GA18-12204S)

Dvě nejvýznamnější publikace

• Wolrab D., Jirásko R., Cífková E., Höring M., Mei D., Chocholoušková M., Peterka O., Idkowiak J., Hrnčiarová T., Kuchař L., Ahrends R., Brumarová R., Friedecký D., Vivo-Truyols G., Škrha P., Škrha J., Kučera R., Melichar B., Liebisch G., Burkhardt R., Wenk M. R., Cazenave-Gassiot A., Karásek P., Novotný I., Greplová K., Hrstka R., Holčapek M.: Lipidomic profiling of human serum enables detection of pancreatic cancer, Nature Communications, 13 (2022) Art No. 124
  • Holčapek M., Liebisch G., Ekroos K.: Lipidomic Analysis, Analytical Chemistry, 90 (2018) 4249 - 4257

Ocenění

• Dutton Award – cena American Oil Chemists’ Society za významný přínos k analýze olejů a tuků (2022)
  • Cena ministra školství, mládeže a tělovýchovy za mimořádné výsledky výzkumu, experimentálního vývoje a inovací v oblasti přírodních věd (2021)
  • Plaketa rektora Univerzity Pardubice za špičkový vědecký výkon a mimořádný přínos (2020)
  • Cena Vladimíra Hanuše za nejlepší práci v oboru hmotnostní spektrometrie za roky 2022, 2019 a 2016 (Spektroskopická společnost J.M.M.)
  • Ocenění Power List 2020, 2015 a 2013 pro 100 nejvlivnějších vědců na světě v oboru analytické chemie (časopis The Analytical Scientist)