dsc_6270_202039.jpg

Obory působení: Anorganická chemie, Chemie pevných látek
Základní a aplikovaný výzkum
tomas.wagner@upce.cz

Prof. Ing. Tomáš Wágner DrSc. absolvoval v roce 1982 studijní obor chemická technologie kovových a speciálních anorganických materiálů na tehdejší Vysoké škole chemicko-technologické v Pardubicích (VŠCHT), nyní Univerzita Pardubice, Fakulta chemicko-technologická. Doktorské studium v oboru Anorganické chemie se zaměřením na tenké vrstvy chalkogenidových skel ukončil v roce 1990 a v roce 2001 se habilitoval v oboru Chemie a technologie anorganických materiálů. Profesorem pro obor anorganická chemie byl jmenován v roce 2005. V letech 2008-2011 působil prof. Wágner ve funkci proděkana Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice pro vnější vztahy, v letech 2009-2011 jako ředitel Centra materiálového výzkumu Univerzity Pardubice. V současné době je vedoucí Centra materiálů a nanotechnologií (CEMNAT). Vědeckou hodnost doktora chemických věd (DrSc.) získal v roce 2016 na Slovenské akademii věd v Bratislavě.

Vědecký zájem

• Materiálový výzkum amorfních a nanokrystalických anorganických látek
  • Anorganické luminofory
  • Iontově vodivé materiály, záznam informací
  • Opticky a elektricky indukované jevy v 2D vrstvách

Vědecké působení

Prof. Wágner se zabývá chemickou syntézou a studiem vlastností nových nekrystalických, nanokrystalických a objemových materiálů, zejména v oblasti chalkogenidových materiálů, jejich tenkých vrstev, opticky indukovanými reakcemi v pevné fázi a perspektivních high-tech nanomateriálů pro aplikace ve fotonice, optice a elektronice.

Významné mezinárodní spolupráce

• University of Saskatchewan, Kanada
  • University of Gifu, Japonsko
  • University of Kumamoto, Japonsko