ku_leden_www_125262.jpg

O čem je nejtajemnější ilustrovaná kniha světa, napsaná neznámým písmem a v neznámém jazyce, která se nazývá Voynichův rukopis? Tajemství pomůže poodhalit první letošní diskuzní večer Kavárny Universitas, na který studenti Univerzity Pardubice pozvali badatelku Irenu Hanzíkovou.

Hanzíková se zabývá luštěním starověkých textů a na díle pracuje intenzivně pět let. Mluvit se bude o zakódování textů, autorovi rukopisu, a také o tom, proč knihu napsal právě šifrou. Česká badatelka je přesvědčena, že záhadnou knihu života napsal transkripcí fonetické formy staročeštiny autor, který pochází z českého prostředí.

Ilustrovaná kniha je pojmenovaná po Wilfridovi Michaelu Voynichovi, americkém obchodníkovi polsko-litevského původu, který ji odkoupil v roce 1912 v Itálii z knihovny jezuitského řádu. Dnes leží v trezoru americké univerzity v Yale. Podle radiokarbonové datace byl napsán někdy mezi léty 1404–1438. Použité znaky v knize se nepodobají žádným jiným na světě.

V rukopise jsou také ilustrace desítek rostlin, které není možné identifikovat. Záhadný Voynichův rukopis inspiroval Dana Browna k bestselleru Ztracený symbol a stal se také předlohou ke scénáři třídílného televizního filmu Ztracená brána v režii Jiřího Stracha.

Letošní první Kavárna Universitas odstartuje v úterý 8. ledna 2019 v 18 hodin v pardubickém Klubu 29 (ulice Svaté Anežky České 29). Vstup na akci je volný.

Bližší informace:
Julie Baarová