Publikováno: 20.05.2026
Fakulta chemicko-technologická UPCE pokračuje ve spolupráci s Národním pedagogickým institutem ČR (NPI) v rámci systémového projektu IPs Kurikulum, zaměřeného mimo jiné na podporu moderní výuky chemie. Na začátku dubna proběhl v demonstrační laboratoři FChT prezenční i online vzdělávací seminář s názvem „Experiment jako nástroj moderní výuky chemie aneb demonstrační a žákovské úlohy v kontextu revize RVP“, určený pedagogům základních a středních škol.
Seminář vedla lektorka Demonstrační laboratoře FChT UPCE Ing. Hana Doušová, Ph.D., která účastníkům představila možnosti využití chemického experimentu v badatelsky orientované výuce (IBSE) v návaznosti na připravovanou revizi rámcových vzdělávacích programů. Součástí programu byly ukázky demonstračních i jednoduchých žákovských experimentů realizovatelných ve školních podmínkách, praktické tipy pro organizaci laboratorní práce i doporučení pro bezpečnou manipulaci s chemickými látkami a směsmi.
Pedagogové získali inspiraci pro začlenění experimentální výuky do běžné pedagogické praxe, včetně metodického vedení žáků k pozorování, formulaci hypotéz, interpretaci výsledků a rozvoji přírodovědné gramotnosti. Seminář současně vytvořil prostor pro sdílení zkušeností z výuky a popularizace chemie.
Velmi potěšující byly pozitivní ohlasy účastníků obou forem semináře. Pedagogové, kteří se programu zúčastnili prezenčně, oceňovali moderní vybavení Demonstrační laboratoře FChT i možnost aktivního zapojení do experimentální výuky. Účastníci online formy z různých částí Pardubického kraje pak vyzdvihovali možnost virtuální účasti, která jim díky technickému zázemí fakulty umožnila sledovat experimenty v reálném čase a aktivně se zapojit do diskuse.
Pro velký zájem byly vypsány další termíny vzdělávacího programu:
- 2. června 2026 – prezenčně na FChT UPCE (Demonstrační laboratoř)
- 3. června 2026 – online webinář z Demonstrační laboratoře FChT
Přihlášení do programu je možné prostřednictvím systému NPI:
- Experiment jako nástroj moderní výuky chemie - NPI - Národní pedagogický institut
- Experiment jako nástroj moderní výuky chemie - NPI - Národní pedagogický institut
Ing. Hana Doušová, Ph.D.
lektorka








