default alt fcht

Published: 09.02.2017

Druhý ročník chemické soutěže Chemiklání ovládne v pátek 10. února Fakultu chemicko-technologickou Univerzity Pardubice. Na její půdu přiláká na dvě stovky středoškoláků z celé České republiky a dokonce i ze Slovenska. Během jediného dne změří síly v řešení sady chemických úloh. Kdo jich správně vyřeší nejvíce, ten vyhraje.

Jednodenní soutěž určenou pro 3 až 5členné týmy středoškoláků se zájmem o chemii organizují pro své mladší kolegy sami vysokoškoláci. Do druhého ročníku soutěže se přihlásilo 42 soutěžních týmů, což je více než v roce 2016.

Mezi nimi i obhajovatel vítězství z loňska – Kappa team z bratislavského Gymnázia Grösslingová, studenti ze SPŠ chemická v Brně, kteří obsadili druhé místo, a svůj tým znovu postavili i studenti z Gymnázia Dašická Pardubice, kteří se vloni umístili třetí. Čekají na ně ale také týmy například z Prahy, Ostravy, Hradce Králové, Českých Budějovic, Ústí nad Labem a dalších měst. Klání mohou zvrátit i zmínění slovenští středoškoláci, kromě Bratislavy budou reprezentovat i Michalovce.

Aby tým vyhrál Chemiklání a stal se nejlepším, musí v časovém limitu dvou hodin vyřešit co nejvíce teoretických úloh a současně získat co nejvíce bodů. Úlohy přitom pokrývají veškeré oblasti chemie a od úloh vysloveně jednoduchých se soutěžní týmy postupně propracují k úlohám obtížným, které je mohou více potrápit. Testován bude zejména jejich důvtip a schopnost postavit se netradičním problémům, se kterými se studenti ve škole nejspíš nesetkají.

„Naše fakulta ráda podporuje své studenty i mladé talenty. Je důležité pěstovat ve studentech vztah k chemii, aby si uvědomovali, že chemie je podstatou mnoha jevů, že nás obklopuje, že jednoduše život je chemie, jak říká současné motto naší fakulty. A soutěž Chemiklání je jednou z těch nenásilných cest, jak v studentech zájem vzbudit. Navíc se žáci podívají na naši fakultu a seznámí se s jedněmi z nejmodernějších laboratoří, s vysokoškolským zázemím i nabídkou našich studijních oborů,“ komentuje soutěž proděkan pro vnitřní záležitosti a vnější vztahy Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice prof. Ing. Karel Ventura, CSc.

Soutěž Chemiklání vypukne v posluchárně C1 Fakulty chemicko-technologické v pátek 10. února úderem 10. hodiny, kdy bude slavnostně zahájena. Samotné dvouhodinové klání bude odstartováno v 10:45 hodin. Poté se soutěžíc...