_mg_7966_186056.jpg

Published: 17.06.2022

Jubilejní desátý ročník celostátního finále soutěže Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR zná svého vítěze. Králem mladých chemiků pro rok 2022 se stal Michal Čapek ze ZŠ Pardubice – Polabiny 3.

Žákovské mistrovství republiky v chemii, které přivítalo 38 nejúspěšnějších žáků, se uskutečnilo ve čtvrtek 16. června 2022 v prostorách Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. „Probojovat se až do závěrečného klání předpokládá výjimečné znalosti a vědomosti. Podobné talenty cíleně vyhledáváme, protože jsme schopni poskytnout jim skvělé podmínky pro další odborný růst. Mnozí finalisté se k nám po maturitě rádi vracejí, aby u nás dokončili své vzdělání. Velice nás těší, že mezi letošními absolventy Fakulty chemicko-technologické najdeme i několik účastníků historicky prvního ročníku celostátního finále z roku 2013,“ řekl děkan Fakulty chemicko-technologické Petr Kalenda.

Finálové klání se skládalo ze dvou částí. Teoretické znalosti prověřil písemný test, praktické dovednosti laboratorní práce. Nejlépe si vedl Michal Čapek z pardubické ZŠ Polabiny 3. „V teoretické části jsem několikrát chyboval, ale práce v laboratoři mi šla překvapivě dobře. Chemie je mým koníčkem a po absolvování gymnázia bych se jí rád věnoval. Po dnešním úspěchu mě to samozřejmě nejvíc táhne na Fakultu chemicko-technologickou,“ svěřil se nejlepší mladý chemik. Za svůj úspěch získal notebook a od děkana Petra Kalendy příslib přiznání stipendia ve výši 36 000 Kč v prvním akademickém roce studia na Univerzitě Pardubice.

Na druhé příčce se umístila Michaela Šubrtová ze ZŠ Odry Pohořská, která převzala ceny od rektora Univerzity Pardubice Libora Čapka. Třetí místo obsadila Josefína Řeháková ze ZŠ Cerekvice nad Loučnou. Oceněno bylo všech 38 finalistů. Žáci, kteří se umístili na prvních pěti místech, také získali Cenu děkana Fakulty chemicko-technologické, kterou je příslib přiznání stipendia v prvním akademickém roce studia v celkové hodnotě 108 000 Kč.

Děkan pořádající fakulty ocenil také učitele vítězných žáků a udělil jim Bronzovou pamětní medaili Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice za zvyšování zájmu žáků o studium chemie.

Rodiče nadaných chemiků si při finálovém dni mohli projít fakultu a pro žáky i dospělé byly připraveny ukázky efektních pokusů. Finalisté navíc mohli obědvat v menze a přespat na kolejích univerzity, takže si vyzkoušeli studentský život. Doprovodný program vyvrcholil zajímavou science show Michaela Londesborougha, který si diváky podmanil interaktivním chemickým divadlem plným zábavy a působivých experimentů.