Nejlepší mladý chemik pěti krajů je z Havlíčkova Brodu

9. 4. 2018
Vítěz

Ve středu 4. dubna se v pardubickém ABC klubu konalo slavnostní vyhlášení výsledků 11. ročníku regionálního kola soutěže Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR. Klání se zúčastnilo více než pět tisíc žáků devátých tříd ze 158 základních škol pěti krajů: Pardubického, Královéhradeckého, Libereckého, Středočeského a Kraje Vysočina. Titul nejlepšího mladého chemika získal Vít Pavlík ze ZŠ Wolkerova Havlíčkův Brod.

Slavnostního zahájení se ujal ředitel pořádající Střední průmyslové školy chemické v Pardubicích Jan Ptáček a významní hosté z řad partnerů soutěže: generální ředitel společnosti Synthesia Josef Liška, děkan Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice Petr Kalenda, generální ředitel společnosti Explosia Josef Tichý a vedoucí personálního odboru Lučebních závodů Draslovka Kolín Kateřina Buřivalová. Vystoupila také loňská vítězka soutěže Vanesa Víšková, dnešní studentka SPŠCH Pardubice. Všichni řečníci poblahopřáli žákům i učitelům k dosaženým úspěchům a zdůraznili potřebnost studia chemie, která nabízí vynikající možnosti pracovního uplatnění.

Ze čtyř soutěžních kategorií byla jako první vyhlášena soutěž o nejlepší školu, v níž zvítězila ZŠ Masarykova Polička. Druhé místo obsadila ZŠ Wolkerova Havlíčkův Brod a na třetí pozici se umístila ZŠ Červená Voda.

Stejné pořadí se opakovalo i v soutěži o nejlepšího učitele. Královnou kantorů se stala Eva Spilková ze ZŠ Masarykova Polička, která si odnesla roční kuponové předplatné Východočeského divadla Pardubice. „Vítězství mě nesmírně těší a jsem ráda, že důkladná příprava na soutěž přinesla své výsledky. V letošním roce jsem měla k dispozici velmi kvalitní a vyrovnaný tým žáků, všichni tři se probojovali až do celostátního finále. Chtěla bych jim touto cestou poděkovat za vynikající reprezentaci školy a skvělou spolupráci,“ svěřila se vítězka. Druhé místo a voucher na večeři pro dva získala Marie Skálová z havlíčkobrodské ZŠ Wolkerova a bronzovou příčku obsadil František Fojtík ze ZŠ Červená Voda, který se mohl těšit ze stejné ceny.

Soutěž o nejlepší projekt na téma Automobil očima chemika přinesla překvapení na první pozici. Nejzdařilejší projekt s názvem Výroba automobilu vytvořili žáci ZŠ Polná z jihlavského okresu. Jejich prezentace vynikala nejen precizním a nápaditým zpracováním tématu, ale i praktickou názorností. „Naším cílem bylo vytvořit ideální automobil ze všech dostupných materiálů. Žáci využili poznatky z chemie i fyziky a prokázali výbornou orientaci v automobilovém průmyslu. Svoji práci navíc poutavě představili, což nám nakonec zajistilo první místo, které jsme rozhodně nečekali,“ uvedla Martina Nečadová, jejíž třída vyhrála přenosnou laboratoř od firmy Lach-Ner. Druhé místo obsadila ZŠ Studánka-Pardubice a odnesla si laboratorní vybavení od společnosti Kavalierglass. Třetí skončila ZŠ Štefcova z Hradce Králové, která získala sadu chemikálií od společnosti Labicom.

Hlavní soutěžní kategorií byla soutěž jednotlivců, která se tradičně vyhlašovala na závěr. Nejlepším mladým chemikem se stal Vít Pavlík ze ZŠ Wolkerova Havlíčkův Brod. „V soutěži se mi dařilo už od počátečních kol, takže jsem se trochu neskromně cítil na medailovou pozici. Vítězství je pro mě přesto příjemným překvapením. Chemii se hodlám věnovat i do budoucna, po absolvování gymnázia bych ji rád studoval na vysoké škole. To je ale ještě daleko, teď mě čeká náročná adaptace na gymnázium,“ komentoval svůj úspěch nejlepší mladý chemik, který z rukou generálního ředitele společnosti Synthesia Josefa Lišky převzal iPad. Na druhém místě se umístila Terezie Vomáčková ze ZŠ Masarykova Polička a získala chytrý telefon. Třetí místo obsadila Markéta Zavoralová ze stejné školy, které byla odměnou elektronická čtečka.

Pro prvních šest jednotlivců ale soutěž ještě neskončila. Postoupili totiž do celostátního finále, které se pod patronátem Svazu chemického průmyslu ČR a za podpory MŠMT, společnosti Dow Europe, Synthos, UNIPETROL RPA a AGROFERT uskuteční 12. června 2018 v prostorách Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice.