img_8674_192600.jpg

Published: 06.10.2022

Na konci září se konalo symposium 33rd International Symposium on Chromatography v Budapešti. Jedná se o jedno z největších světových chromatografických symposií, které se koná každé dva roky. Letošního ročníku se tradičně zúčastnila i početná česká výprava, včetně skupiny analytických chemiků z naší fakulty.

Úspěšnou reprezentací naší fakulty byly nejen tři přednesené přednášky (prof. Ing. Michal Holčapek, Ph.D. – UHPSFC/MS in Lipidomic Quantitation: Towards the Clinical Screening of Pancreatic Cancer; doc. Ing. Petr Česla, Ph.D. – Novel Approaches Minimizing Dilution in Comprehensive Two-dimensional Liquid Chromatography; Ing. Ondřej Peterka, Ph.D. – H/D Pooling of Benzoyl Derivatives: Internal Standard per Each Analyte for Lipidomic Quantitation by RP-UHPLC/MS), ale také řada posterových prezentací.

Posterový příspěvek Ing. Tomáše Hájka, Ph.D. „Three-loop Modulator for Comprehensive Two-dimensional Liquid Chromatography“ byl ve velké mezinárodní konkurenci vybrán a oceněn hlavní cenou za nejlepší poster. Výzkum presentovaný na posteru je prováděn v rámci grantového projektu „Self-adaptive multidimensional separations“, financovaného Grantovou Agenturou České republiky (řešitel doc. Ing. Petr Česla, Ph.D.).

Pardubičtí analytici se také budou podílet na organizaci 35. ročníku této série symposií, které se bude poprvé za celou historii symposia konat v roce 2026 v České Republice a to v Praze od 7. do 10. září 2026. Předsedajícím symposia bude prof. Ing. Michal Holčapek, Ph.D., spolu s prof. PharmDr. Lucií Novákovou, Ph.D. (Farmaceutická fakulta v Hradci Králové, Univerzita Karlova).

Webové stránky konference jsou k dispozici na www.isc2026.org.