default alt fcht

Published: 15.02.2016

TISÍCILETÁ LÍPA V TATOBITECH SE MŮŽE STÁT
EVROPSKÝM STROMEM ROKU 2016

Památná Tisíciletá lípa v Tatobitech obsadila v roce 2015 v anketě Strom roku v České republice první místo a nyní postupuje do ankety Evropský strom roku.
Tatobitské lípě se přezdívá tisíciletá, přestože je pravděpodobně o několik století mladší. Stala se nedílnou součástí Tatobit, i proto se objevuje na obecním znaku a vlajce. Místní kronikář vzpomíná, že již v době jeho mládí byla obezděná a do prostorné dutiny s lavičkou se dalo vejít schodištěm. V 50. letech se však při bouři odlomila polovina stromu a zbylo torzo, které místní řemeslník zpevnil obručemi. Odlomené zbytky stromu ležely několik let u domu pana Sedláka, až zcela ztrouchnivěly. Nikdo se je neodvážil spálit.

„Naše Tisíciletá lípa s sebou nese mnoho příběhů, básní, písní, byla o ní sepsána i divadelní hra. Každý rok pořádáme Slavnosti lípy a k 500. výročí obce sehrály místní děti také divadelní hru. Lípa je symbolem naší obce, ale také symbolem zodpovědnosti a vztahu místních obyvatel k historii a přírodě. I proto si velice vážím vítězství naší lípy v českém kole soutěže a věřím, že se neztratíme ani ve světě“, říká starostka obce Lenka Malá.

Soutěž Evropský strom roku vznikla v roce 2011 v návaznosti na oblíbenou anketu Strom roku v ČR. Do finále evropské soutěže vždy postupují vítězové národních kol. Smyslem Evropského stromu roku je poukázat na zajímavé staré stromy jako na důležité přírodní i kulturní bohatství, kterého bychom si měli vážit a chránit jej.
Hlasovat v této evropské anketě může každý a to v období od 1. do 29. února na: www. treeoftheyear.org

Kontakt:
Lenka Malá
starostka obce Tatobity
E-mail: ou.tatobity@seznam.cz

Jak hlasovat:
1. krok
* Do hlasovacího políčka u profilu stromu zapíšete vaši emailovou adresu.
* Přepíšete bezpečnostní kód.
* Kliknete na "hlasovat"
2. krok
* Půjdete do své emailové schránky, kde najdete potvrzovací email.
* V textu emailu bude odkaz, který odkliknete.

Důležité:
Některé potvrzovací maily mohou přijít do složky spam. Pokud potvrzovací email neobdržíte v řádu několika minut či hodin, zkontrolujte si složku spam.
V hlasovacích špičkách se někdy stává, že potvrzovací maily přijdou do pošty se zpožděním, kdy server nestíhá.