default alt fcht

Published: 25.02.2016

Pardubice; Střední průmyslová škola chemická v Pardubicích hostila ve středu 17. 2. 2016 soutěž projektů. Sedmnáct týmů základních škol se pokusilo zajímavě a poutavě přiblížit možnosti dalšího zpracování odpadu.

Projektový den je součástí 9. ročníku regionálního kola soutěže Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR, které pořádá SPŠCH Pardubice. Cílem klání je představit chemii jako zajímavý a perspektivní studijní i profesní obor. Slavnostního zahájení se ujal ředitel školy Jan Ptáček a zástupci generálních partnerů. Ti poděkovali žákům za předvedené výkony a vyjádřili přání, aby je zájem o chemii neopustil ani v budoucnu.

Žáci osmých a devátých tříd z pěti krajů republiky od října loňského roku pracovali na tématu, jehož zadání znělo Odpady a recyklace. „Každý tým si mohl zvolit libovolný příklad odpadu, který je pro nás velmi zatěžující, a nabídnout jeho nápadité a efektivní využití,“ vysvětluje Alena Volejníková ze SPŠCH, odborná garantka soutěže. „Nejsilnější zastoupení měla problematika plastů, zvláště PET lahví: hned pět základních škol jim věnovalo svůj projekt. Je to zřejmě tím, že naši dobu bychom bez nadsázky mohli nazvat dobou plastovou,“ doplňuje Volejníková.

Soutěžící nejprve představili vybraná témata v prezentačním sále, kde instalovali své postery. Poté v odborných učebnách a za pomoci moderní techniky pokračovali v prezentaci. Předvedené výkony hodnotila porota složená z pedagogů SPŠCH. „Dočkali jsme se poměrně pestré nabídky. Hned po recyklaci plastů žáci nejčastěji řešili úpravu a čištění odpadních vod, protože voda a její nedostatek je aktuálním tématem. Zaujaly také projekty věnující se bioodpadu nebo recyklaci papíru a skla. Jeden z týmů se dokonce zaměřil na důstojné nakládání se zvířecími nebožtíky,“ přibližuje ředitel SPŠCH Jan Ptáček. Neméně pestré bylo i žánrové zpracování jednotlivých námětů. „Žáci opět prokázali vysokou míru tvořivosti a fantazie: byli jsme svědky módní přehlídky kolekce Plastowski, zhudebněných básní Jana Skácela nebo tvorby nápaditých dekoračních předmětů z odpadních materiálů. Ukázalo se, že chemie servírovaná s nádechem kultury je velmi inspirativní věda,“ dodává Jan Ptáček.

Slavnostní vyhlášení všech kategorií regionálního kola soutěže se uskute&...