showference20234412x89751.jpg

Published: 22.12.2023

Ve čtvrtek 7. prosince 2023 se terminál pardubického letiště proměnil v epicentrum inovací, podnikání a zábavy. Uskutečnila se zde Showference 2023 - unikátní kombinace konference se zábavným programem s podtitulem „Inovace a byznys v PARádním kraji“.

V rámci akce byly oceněny nejlepší vědecké projekty i byznysové inovativní nápady. Ocenění v kategorii Top inovace získal tým docenta Davida Veselého z Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice, který vyvíjí přípravky pro zvýšení kluznosti povrchů polymerních materiálů a kompozitů.

"Jedná se o vývoj přípravků, které zvyšují kluznost povrchů bez obsahu fluorovaných sloučenin. Primární aplikace je směřována do přípravků na mazání lyží tj. „vosků“, které vykazují vysokou kluznost a současně jsou bez obsahu fluoru. Vosky s obsahem fluoru jsou z ekologických důvodů v současnosti zakázány. Naším cílem je ve spolupráci s firmou TITAN Gliders s.r.o. vyvinout pro běžecké lyžování takové vosky, po jejichž aplikaci by byly lyže velice rychlé a současně šetrné k našemu životnímu prostředí," vysvětlil David Veselý.