1486639705_cs_7830_130146.jpg

Published: 01.04.2019

Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice se jako první v republice rozhodla uvést do praxe revoluční novinku, která studentům umožní pohodlnější práci v našich laboratořích. Tou je ergonomická zkumavka, která bude jak ve variantě pro praváky, tak pro leváky.

Studenti tráví při výuce v laboratořích i několik hodin denně a pracují s velkým množstvím nejrůznějšího laboratorního vybavení. Nejvíce však s klasickými skleněnými zkumavkami, které berou do ruky při plnění laboratorních úloh za den řádově v desítkách případů. Proto jsme se po půlročním testování rozhodli uvést do praxe tuto novinku ergonomických zkumavek.  Studenti je budou mít k dispozici od příštího semestru.

„Pracuje se s nimi fantasticky. Konečně se mohu soustředit i na jiné detaily, než na to, že mi zkumavka náhodou vypadne z ruky.“ prozradil Marek Nový, posluchač bakalářského studia chemie, který se také podílel na testování této novinky.

Práce s těmito zkumavkami nabídne větší míru komfortu a bezpečnosti úchopu zkumavky, kdy zkumavka přesně kopíruje ergonomii ruky a prstů. Výzkumy též ukázaly, že ergonomie pravé a levé ruky se jemně liší. Proto, i na žádosti našich studentů, budou při výuce použity obě varianty, tedy pro levou i pravou ruku. Hezký apríl všem ...

Milan Reinberk
Fakulta chemicko-technologická UPa