beh_tesit_-_kopie_163527.jpg

Polovinu obvodu zeměkoule nebo také devětkrát po hranicích kolem celé republiky. Tak dlouhou trasu uběhli v součtu studenti, akademici i zaměstnanci Univerzity Pardubice za jediný měsíc. Motivovala je k tomu výzva Rozběhejme univerzitu. Tu během dlouhotrvající online výuky i omezení v rámci pandemie vyhlásila 1. dubna Katedra tělovýchovy a sportu Univerzity Pardubice.

Do soutěže se zapojili studenti všech sedmi fakult, kteří z 21 330 kilometrů uběhli více než 15 500 kilometrů. Nejvíce kilometrů naběhal tým studentů a zaměstnanců Fakulty chemicko-technologické. Za měsíc duben vyběhli 800krát a společně si v mobilních aplikacích zapsali 5 886 km. Druhá Fakulta zdravotnických studií uběhla 4 598 kilometrů a třetí příčku získali běžci pro Fakultu ekonomicko-správní s 4 338 km. Celkově nejdelší trasu – 550 km, naběhal za měsíc Pavel Drabina, zaměstnanec Fakulty chemicko-technologické a student Dopravní fakulty Jana Pernera Petr Šindelář – 377 km.

Celá akce měla podpořit zábavnou formou zdravý životní styl a motivovat k pohybu v době pandemie a online výuky. Prostřednictvím sociálních sítí se fakulty navzájem podporovaly a povzbuzovaly k lepším výkonům. Univerzita navíc každý týden zveřejňovala průběžné výsledky souboje spolu se zábavnými výzvami. Během Dne Země vyzvala běžce k aktivitě zvané Plogging, která dává možnost kombinovat běh a sbírání odpadků v přírodě. Jindy se zaměřila na překonávání vlastních rekordů běžců.

Vítězná fakulta převezme pohár a nejlepší běžci ceny a medaile. „Je skvělé, že se nakonec opravdu podařilo rozběhnout celou univerzitu. Obdivuji výkony studentů i kolegů akademiků a zaměstnanců. Je vidět, že i během pandemie se mnozí o svoji kondici starali a někteří třeba právě kvůli této situaci s jednoduchým sportem, jako je běh, začali. Děkujeme všem,“ uvedl vedoucí Katedry tělovýchovy a sportu Univerzity Pardubice Mgr. Jan Němec.

Katedra tělovýchovy a sportu je od roku 1997 samostatnou součástí Univerzity Pardubice, která zajišťuje sportovní zázemí pro studenty fakult Univerzity Pardubice v rámci povinných a volitelných předmětů. Katedra nabízí své sportovní kapacity také veřejnosti – pořádá sportovní akce, přednášky o zdravém životním stylu a speciální lekce.

Pardubice 3. května 2021

Mgr. Martina Macková