palaty_178044.jpg

Published: 26.01.2022

S hlubokým zármutkem oznamujeme, že dne 20. ledna 2022 zemřel náš vzácný kolega, akademik doc. Ing. Zdeněk Palatý, CSc., vedoucí Katedry chemického inženýrství (1995–2008) a člen Vědecké rady Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice v letech 1995–2011.

Doc. Ing. Zdeněk Palatý, CSc. se narodil dne 26. května 1946 v Kostelci na Hané. Po absolvování Vysoké školy chemicko-technologické v Pardubicích v roce 1969 více jak padesát let působil jako vysokoškolský učitel a vědecký pracovník na tehdejší Katedře procesů a zařízení chemické technologie, později Katedře chemického inženýrství a Ústavu environmentálního a chemického inženýrství. V roce 1975 úspěšně obhájil svou kandidátskou práci v oboru „Teorie chemické techniky“, docentem se stal v témže oboru v roce 1994.

Svůj velice aktivní pracovní život věnoval bádání v oboru chemického inženýrství, zejména pak absorpci vícefázových systémů a difuzním a elektrodifuzním membránovým separačním procesům. V těchto oblastech také působil jako školitel studentů doktorských studijních programů a byl členem oborových rad doktorských studijních oborů „Chemické inženýrství“ a „Environmentální inženýrství“, studijního programu „Chemické a procesní inženýrství“. Byl autorem nebo spoluautorem více jak 90 publikací v recenzovaných odborných zahraničních a domácích časopisech, dále byl autorem nebo spoluautorem 80 příspěvků na národních a mezinárodních konferencích. V letech 1993–2017 působil jako předseda Ediční rady FChT, byl členem České společnosti chemického inženýrství. Rovněž významné bylo i jeho členství v ediční radě mezinárodního časopisu Membrane Water Treatment. V odborné komunitě byl uznávaným kolegou.

Docent Zdeněk Palatý se navždy zapsal do historie spojené s VŠCHT v Pardubicích a Univerzitou Pardubice nejenom jako osobnost našeho akademického života, ale také jako dlouholetý vedoucí katedry, vědec, oblíbený vysokoškolský pedagog, milý kolega a vzácný kamarád.

ČEST JEHO PAMÁTCE!

prof. Ing. Petr Mikulášek, CSc.
vedoucí ÚEnviChI FChT