dsc_8322_182337.jpg

Published: 07.04.2022

Slavnostní vyhlášení výsledků regionálního kola 15. ročníku soutěže „Hledáme nejlepšího mladého chemika“ letos proběhlo 6. dubna 2022 v pardubickém ABC klubu. Po dvouleté pauze se konečně předávání cen ke spokojenosti všech uskutečnilo ve formě příjemné společenské události se zajímavým doprovodným programem.

Pro soutěžící a jejich doprovod bylo připraveno hudební a taneční vystoupení pohybového studia Hroch, ukázky chemických pokusů, improvizovaný kosmetický salon v předsálí a také nechyběla závěrečná diskotéka. Dokonce „přišel i kouzelník“ David Kopecký.

Úspěšní mladí chemici a jejich učitelé převzali atraktivní a hodnotné ceny, které jim předali hosté z řad partnerů soutěže. Soutěž je primárně určena pro žáky a žákyně 9. tříd (případně i 8. tříd) základních škol a přesahuje hranice krajů České republiky. „Mladý chemik“ odstartoval v září loňského roku a jeho základní kola probíhala v pěti krajích: Pardubickém, Královéhradeckém, Středočeském, Libereckém a v Kraji Vysočina. Celkem se soutěžního klání zúčastnilo více než 6 000 žáků devátých tříd ze 173 základních škol.

Soutěž se skládá celkem ze 4 kategorií:

• Ze soutěže pro jednotlivce, která je tříkolová.

V nejprestižnější kategorii jednotlivců letos zvítězila Josefína Řeháková ze ZŠ Cerekvice nad Loučnou, která z rukou generálního ředitele společnosti Synthesia Ing. Josefa Lišky převzala tablet a další hodnotné ceny. Na stříbrné příčce se umístil Daniel Martiník z pardubické ZŠ Polabiny 3, který získal chytrý telefon od společnosti Glenmark Pharmaceuticals, Vysoké Mýto. Bronzový stupínek obsadil Michal Čapek ze stejné školy a odměnou mu byla outdoorová kamera. Oceněno bylo všech 28 finalistů.

• Ze soutěže pro třídy, o nejlepší chemický projekt. Jeho podstatou je rozšíření znalostí chemie a týmová práce celé třídy, vedené učitelem chemie.

Soutěž o nejlepší projekt na téma „Chemické látky v živé přírodě“ přinesla vyrovnaný souboj a vysoce kvalitní výkony všech týmů. Vítězný projekt s názvem „Toxiny sinic“ vytvořili žáci ZŠ Pardubice - Studánka. Jejich práce vynikala nejen vysokými znalostmi studované problematiky, ale také perfektní dokumentací poznatků a především bezchybnou prezentací projektu. Ze získaných materiálů byl navíc vyroben učební materiál pro žáky 6. ročníků. Vítěznou cenu předal děkan Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice prof. Petr Kalenda. Druhé místo obsadila ZŠ Wolkerova z Havlíčkova Brodu a odnesla si automatickou pipetu a sadu plastových pipet od společnosti Eppendorf. Na třetím místě se umístila ZŠ U Školek z Litomyšli, která získala sadu laboratorního skla od společnosti Kavalierglass. Hodnotnými cenami bylo odměněno všech 12 zúčastněných týmů.

• Ze soutěže o nejlepšího učitele chemie. Cenu získává ten „chemikář či chemikářka“, jehož žáci nejlépe uspějí v soutěži pro jednotlivce a v soutěži pro třídy.

V soutěži o nejlepšího učitele se doslova „královnou pedagogů“ stala Mgr. Monika Hrabánková z pardubické ZŠ Polabiny 3, která odměnou za své nadšení a vedení žáků získala poukaz odborového svazu Synthesia na víkendový pobyt v rekreačním středisku Seč. Cenu jí předala HR manažerka společnosti Kyocera AVX Lanškroun Alena Kristková. Druhé místo obsadila Mgr. Dagmar Kunkelová ze ZŠ Cerekvice nad Loučnou a třetí pozici vybojovala Mgr. Lenka Šestáková z chrudimské ZŠ Školní náměstí. Oceněno bylo pět nejúspěšnějších pedagogů, kteří si kromě dárkových balíčků od partnerů soutěže odnesli i platební karty v hodnotě 1 500 Kč od společnosti Kyocera AVX Lanškroun.

• Ze soutěže o školu s nejlepšími chemiky. Tuto soutěž vyhrává škola, jejíž žáci nejlépe uspějí v soutěži pro jednotlivce a současně i v soutěži pro třídy.

Soutěž o nejlepší školu nabídla shodné výsledky jako kategorie učitelů. Nejúspěšnější školou se stala ZŠ Pardubice - Polabiny 3, po níž následovala ZŠ Cerekvice nad Loučnou a ZŠ Školní náměstí Chrudim.

Slavnostním vyhlášením výsledků ale tato atraktivní soutěž ještě nekončí! Šest nejlepších účastníků finále soutěže pro jednotlivce z pardubického regionu postoupilo do celostátního finále, které 16. června 2022 pořádá Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice ve spolupráci se Svazem chemického průmyslu ČR a MŠMT. Tam poměří své znalosti a dovednosti s vítězi soutěže z ostatních krajů České republiky. Teprve celostátní finále rozhodne o tom, kdo se stane skutečným žákovským mistrem republiky v chemii!

Všem oceněným srdečně gratulujeme a postupujícím přejeme mnoho štěstí ve finále!

Mgr. Lucie Stříbrná, Ph.D.
proděkanka fakulty
foto Milan Reinberk