Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

fcht_chocholouskova_141560.jpg

Published: 11.12.2019

Zjistit rakovinu slinivky v jejím časném stadiu. Uvést do praxe metodu, která zachrání život statisícům lidí. O to se snaží tým profesora Michala Holčapka z Katedry analytické chemie Fakulty chemicko-technologické. Do jeho vědecké skupiny patří i doktorandka Michaela Chocholoušková, která nyní sbírá pracovní zkušenosti v Singapuru. Zabývá se vývojem metodiky pro ověření kvality poskytnutých biologických vzorků.

Proč jste právě v Singapuru?

Sídlí tady špičkové pracoviště lipidomického výzkumu s velkými zkušenostmi s analýzou sfingolipidů. Mám tu jedinečnou možnost se naučit novým věcem v našem oboru, které je možné následně aplikovat v naší laboratoři.

Na čem ve výzkumu pracujete?

Zabývám se vývojem metody sloužící k ověření kvality krevní plazmy (séra), což může mít značný vliv na interpretaci dat. Cílem této metody je detekovat vzorek s chybnou manipulací během odběru a zpracování plazmy, na základě toho vyřadit vzorek ze studie, případně opakovat odběr, a tím by se mělo dosáhnout zlepšení kvality statistických modelů a omezení falešně negativních či falešně pozitivních výsledků.

Jak jste se dostala do týmu?

Na Univerzitě Pardubice studuji už od bakaláře. Během magisterského studia jsem pracovala na diplomové práci pod vedením docenta Jiřího Urbana, který mi navrhl pokračování v doktorském studiu. Ale jelikož pan docent odcházel z univerzity, doporučil mě panu profesoru Holčapkovi, který mě následně po diskuzi ke studiu přijal.

Co pro vás práce v týmu profesora Holčapka znamená?

Je to veliká příležitost podílet se na něčem smysluplném a užitečném. Už jenom to, že jako student můžu pracovat na takto velkém výzkumu je jedinečné. Díky tomu, že jsem součástí týmu prof. Holčapka mám možnost pracovat s různými typy hmotnostních spektrometrů, měla jsem příležitost seznámit se s významnými vědci v našem oboru, zúčastnit se prestižních světových konferencí, vyjet na zahraniční stáž do významných laboratoří. Dalším obrovským plusem je to, že je náš tým mezinárodní, což znamená denní přísun angličtiny, která je ve vědeckém světě nutnost.

Uvědomujete si, že třeba stojíte u výzkumu, který když bude dotažen do úspěšného konce, bude přelomový?

Popravdě jsem ještě nad tím takto nepřemýšlela. Momentálně si uvědomuji, že je ještě před námi hodně práce, aby bylo dosaženo úspěšného konce. Ale v první řadě se nadcházející rok chci hlavně soustředit na dokončení Ph.D. studia.

O výzkumu profesora Michal Holčapka a jeho vědeckém týmu si budete moci už brzy přečíst v novém čísle univerzitního zpravodaje.