default alt fcht

Published: 07.12.2016

Nejstarší fakulta Univerzity Pardubice si ve středu 7. prosince speciální slavností připomene jeden z důležitých mezníků ve své historii. Letos je tomu 25 let, kdy fakulta vznikla v rámci procesu přeměny tehdejší Vysoké školy chemicko-technologické v Pardubicích, jednofakultní vysoké školy, ve vícefakultní univerzitu. Pětadvacetiletá fakulta tak navazuje na vysoké učení v oblasti chemie a chemických technologií, které její odborná pracoviště rozvíjejí v Pardubicích již od roku 1950.

Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice představuje špičkové pracoviště v oblasti chemického výzkumu s širokou nabídkou perspektivních studijních oborů, jehož historie se začala psát už v padesátých letech, v roce 1950, kdy ve městě chemie byla založena Vysoká škola chemicko-technologická v Pardubicích. Vysoká úroveň vysokoškolského vzdělávání a vědecko-výzkumné činnosti v řadě disciplín v oblasti chemie a chemických technologií je tak na fakultě rozvíjena a prohlubována již přes šest dekád.

„Výročí 25 let si letos na Fakultě chemicko-technologické připomínáme proto, že od roku 1991 se začíná psát novodobá historie naší fakulty jakožto pevné a nedílné součásti Univerzity Pardubice. Tehdy se totiž původní jednofakultní Vysoká škola chemicko-technologická transformovala na vícefakultní instituci a nově vzniklá Fakulta chemicko-technologická se stala základem vznikající univerzity,“ vysvětluje význam výročí 25 let děkan Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice prof. Ing. Petr Kalenda, CSc.

Při této příležitosti pořádá nejstarší fakulta Univerzity Pardubice slavnostní rozšířené zasedání vědecké rady, které se koná ve středu 7. prosince v Aule Arnošta z Pardubic v univerzitním kampusu v Pardubicích - Polabinách. Slavnostní shromáždění, kterému bude přítomna i řada významných hostů, zahájí děkan fakulty ohlédnutím za mnohaletou historií fakulty. Nejvýznamnějším absolventům fakulty udělí děkan při této příležitosti pamětní stříbrné medaile.