web4_198184_201713.jpg

Co tě naučíme?

Bakalářský studijní program Laboratorní diagnostika ve zdravotnictví je jako jediný na Univerzitě Pardubice zaměřen na interdisciplinární profesní vzdělání a přípravu studentů pro samostatnou činnost na pracovní pozici Zdravotní laborant ve zdravotnických zařízeních. Budeš specializován pro práci v různých typech laboratoří vč. klinických oborů – hematologie mikrobiologie, imunologie a imunochemie, klinické biochemie, molekulárně biologických metod, transfúzního lékařství, cytologie, imunohistochemie, analytické chemie, toxikologie. Vedle teoretické přípravy v rámci předmětů s klinickou tematikou je kladen velký důraz na praktickou formu výuky, kdy studenti absolvují více než 1000 hodin praxe v laboratořích na FCHT UPCE a 8 týdnů odborné praxe v mimouniverzitních zařízeních. Získáš profesní kvalifikaci a způsobilost k výkonu nelékařského zdravotnického povolání v ČR dle Kvalitifkačního standardu pro Zdravotní laboranty Ministerstva zdravotnictví ČR.

Čím budeš?

Absolvent bakalářského studijního programu „Laboratorní diagnostika ve zdravotnictví“ bude plnohodnotně vzdělaným odborníkem v klinických a biochemických oborech s možností uplatnění v oblasti tzv. laboratorní medicíny, tj. v laboratořích nemocnic, poliklinik, hygienických a transfúzních stanic, pro práci na pozici Zdravotní laborant. Budeš vybaven potřebnými teoretickými vědomostmi, a navíc i praktickými dovednostmi zejména v oblasti hematologie, cytologie, klinické mikrobiologie a imunologie, klinické biochemie, histologie, imunochemie, genetiky a molekulárně-biologických metod, pokročilé analytické chemie, správné laboratorní praxe. Student je připravován pro výkon regulovaného povolání na pozici Zdravotní laborant dle Nařízení vlády č. 275/2016 Sb.

Po absolvování tohoto bakalářského studia bude mít absolvent také základní poznatky z oboru managementu jakosti, správné laboratorní praxe a bezpečnosti práce v laboratoři, bude schopen navrhovat, organizovat a realizovat laboratorní experimenty a vypracovávat odborné zprávy a studie v uvedených oborech.

Uplatní se například i v oblasti přípravy a výroby primárních reagencií pro diagnostické soupravy, při vývoji a vyhledávání nových diagnostických postupů a metod, ve farmaceutickém či při vývoji a výrobě vakcín a autovakcín a dalších bioaktivních látek.

Co budeš studovat?

Biologie
Optické mikroskopické metody ve zdravotnictví
Základy anorganické chemie pro ZL
Základy laboratorní techniky pro ZL
Právo a zdravotnická etika
Základy informačních technologií
Cytologie a cytodiagnostika + laboratoře
Anatomie + seminář z anatomie
Základy psychologie a sociální komunikace'
Fyzika pro biologické vědy
Organická chemie

Analytická chemie
Lékařská genetika
Laboratoř z cytogenetiky a klinické genetiky
Obecná biochemie + laboratoře
Histologie + laboratoře
Základy fyzikální chemie pro biologické vědy
Obecná mikrobiologie + laboratoře
Hematologie + laboratoře
Laboratorní informační systém pro ZL
Molekulárně biologické metody ve zdravotnictví + laboratoře

Instrumentální metody analytické + laboratoře
Fyziologie a patologická fyziologie + laboratoře
Mikrobiologie a epidemiologie + laboratoře
Imunohematologie a transfúzní lékařství + laboratoře
Klinická biochemie + laboratoře
Management jakosti klinických laboratoří
Patologie
Základy dozimetrie a nukleární medicíny
Vyšetřovací metody v ochraně veřejného zdraví
Vyšetřovací metody v imunologii
Imunologie
Odborná praxe
Bakalářská práce

Povinně volitelné předměty

Toxikologie
Fyziologie výživy a hygiena potravin
Imunoanalytické vyšetřovací metody
Latina
Aplikovaní statistika

Přijímací řízení

Do tříletého bakalářského studijního programu „Laboratorní diagnostika ve zdravotnictví“ budou uchazeči s úplným středním nebo úplným středním odborným vzděláním přijati bez přijímacích zkoušek. Na základě výsledků středoškolského studia bude sestaven pořadník a přijati budou ti, kteří se umístí v pořadí nejlepších do stanoveného maximálního počtu přijímaných studentů. Pořadník bude sestaven na základě studijního průměru stanoveného ze známek na výročních vysvědčeních 1. – 3. ročníku a pololetním vysvědčení 4. ročníku střední školy.

V tomto studijním programu jsou uchazeči přijímáni pouze do prezenční formy studia.

Navazující studium

Na bakalářský studijní program „Laboratorní diagnostika ve zdravotnictví“ bude navazovat magisterský studijní program „Bioanalytická laboratorní diagnostika ve zdravotnictví“ nebo také „Analýza biologických materiálů“.