dsc_6498m2_166804.jpg

Rok narození: 1979
Obor působení: Materiálový tisk, tištěná elektronika
Aplikovaný výzkum
tomas.syrovy@upce.cz

Doc. Ing. Tomáš Syrový, Ph.D., úspěšně dokončil v roce 2007 doktorské studium v oboru Analytická chemie na Univerzitě Pardubice. Následně nastoupil na Katedru polygrafie a fotofyziky, kde se začal věnovat materiálovému výzkumu, především pak materiálovému tisku a tištěné elektronice. Dané oblasti výzkumu se věnoval v celé řadě aplikovaně orientovaných výzkumných projektů z řadou významných národních i mezinárodních výzkumných i průmyslových organizací. Od roku 2009 je zástupcem vedoucího katedry polygrafie a fotofyziky Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. V roce 2018 byl jmenován docentem v oboru Povrchové inženýrství. V roce 2019 byl jmenován do rady mezinárodní organizace IARIGAI, která celosvětově sdružuje výzkumné organizace z oblasti polygrafie.

Vědecký zájem

• Materiálový tisk
  • Velkoplošná tištěná elektronika
  • Tištěné baterie/akumulátory
  • Tištěné senzory

Vědecké působení

Docent Syrový se již řadu let zaměřuje na oblast materiálového tisku a nánosování. Problematikou materiálového tisku a tištěné elektroniky se zabývá v rámci řady vědeckých nebo průmyslových projektů, které pokrývají témata od jednoduchých funkčních vrstev (antistatické, vodivé, polovodivé, luminiscenční atd.) až po složitější vícevrstvé struktury jako senzory, displeje (LEC, OLED, elektrochromní), a v posledních 8 letech se věnuje i výzkumu primárních a sekundárních baterií. Vedle výzkumu a vývoje technologických výrobních procesů pro různé tištěné funkční struktury se specializuje na vývoj nových funkčních inkoustů, které jsou připravovány z inovativních materiálů získaných díky spolupráci s předními národními a mezinárodními týmy zaměřenými na syntézu nových typů materiálů. Kromě zkušeností s výzkumem na laboratorní úrovni má docent Syrový dlouholeté zkušenosti s přenosem řady technologických procesů na průmyslovou úroveň a s její úspěšnou industrializací.

Významné mezinárodní spolupráce

• University of Swansea, Velká Británie
  • University of West Attica, Řecko
  • Eurecat, Španělsko
  • InfinityPV, Dánsko
  • GenesInk, Francie

Výsledky aplikovaného výzkumu

Patenty: 4, Užitné vzory: 16, Ověřené technologie: 10, Licence: 3, Funkční vzorky: 20

Dva nejvýznamnější řešené projekty z pozice řešitele nebo spoluřešitele

• New materials and processing in organic electronics, 2020-2023; HORIZON 2020
  • Flexibilní tištěná mikroelektronika s využitím organických a hybridních materiálů, FLEXPRINT, 2012-2019; Technologická agentura ČR TE01020022

Dva nejvýznamnější výsledky aplikovaného výzkumu

• Senzor pro skladové hospodářství – patent (licencován, výroba produktu zahájena)
  • Senzor pro nasycení krytu ran - patent

Ocenění

• Cena Rektora Univerzity Pardubice za spolupráci s průmyslem a za vynikající výsledky (2013, 2016).
  • CzechInno cena „Vizionář 2019“ za technologický a společenský přínos v oblasti Smart technologií ve zdravotnictví.