dsc_6909_202049.jpg

Rok narození: 1973
Obor působení: Ekologické aspekty chemických technologií
Základní a aplikovaný výzkum
tomas.weidlich@upce.cz

Prof. Ing. Tomáš Weidlich, Ph.D. absolvoval doktorské studium na Katedře organické chemie, Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice.  Od roku 2005 pracuje jako akademický pracovník na Ústavu ochrany životního prostředí, později transformovaného na Ústav environmentálního a chemického inženýrství, který je součástí Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. V roce 2015 byl jmenován docentem v oboru Technologie organických látek a v roce 2023 profesorem v oboru Environmentální chemie a inženýrství, nadále působí na pracovišti Ústavu environmentálního a chemického inženýrství. Je vedoucím excelentního týmu „Skupina chemických technologií“.

Vědecký zájem

• Čištění vod kontaminovaných obtížně odbouratelnými organickými sloučeninami
  • Chemická transformace halogenovaných aromatických sloučenin na biodegradovatelné produkty
  • Udržitelná chemie a technologie chemických výrob dle filozofie cirkulární ekonomiky

Vědecké působení

Doc. Weidlich působí v oblasti ekologických aspektů chemických technologií. V současné době se zabývá problematikou separace a reduktivního rozkladu biologicky obtížně odbouratelných kontaminantů na bázi halogenovaných aromatických sloučenin z technologických vod produkovaných při výrobě organických chemických specialit. Zaměřuje se na možnosti využití recyklovatelných iontových kapalin a na vývoj recyklovatelných hydrodehalogenačních katalyzátorů na bázi mědi a niklu pro reduktivní rozklad biologicky obtížně odbouratelných kontaminantů na biologicky degradovatelné produkty. Je autorem nebo spoluautorem 39 impaktovaných publikací a dvou kapitol v odborných knihách.

Významné mezinárodní spolupráce

• firma ESIM GmbH, Rakousko
  • Ústav geotechniky, Slovenská akademie věd
  • Institut de Chimie Moleculaire, Université de Bourgogne, Francie

Výsledky aplikovaného výzkumu:

Patenty 7, Ověřené technologie 7, Užitné vzory 3, Výzkumné zprávy 25

Dva nejvýznamnější řešené projekty z pozice řešitele nebo spoluřešitele:

• Efektivní odstraňování aromatických halogenderivátů (AOX) z lokálních průmyslových zdrojů, 2016-2019, Technologická agentura ČR( TH02030200)
  • Intermediáty pro neionogenní rentgenokontrastní látky – aplikace principů zelené chemie, 2011-2013, Technologická agentura ČR (TA01010606)

Dva nejvýznamnější výsledky aplikovaného výzkumu

•  Způsob redukční dehalogenace aromatických halogenderivátů (patent 305 586, licencován)
  • Smluvní výzkum pro rakouskou firmu ESIM GmbH (2021)

Ocenění

• vítězství v soutěži „Progresívna idea“ za přednášku Weidlich T., Lacina P.: Degradation of hazardous waste containing polychlorinated benzenes and biphenyls (PCBs) using hydrodechlorination at room temperature and ambient pressure, Konference TOP 2018, Štrbské Pleso, Slovenská republika (2018).
  • 3. místo v soutěži slovenského Ministerstva Životného prostredia za přednášku: Weidlich T., Krejčová A.: Recyklace měděného katalyzátoru z Ullmanovy reakce. Konference TOP 2012, Častá-Papiernička, Slovenská Republika (2012).