Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

dsc_7218_202012.jpg

Rok narození: 1979                                  
Obor působení: Materiálové vědy, Elektrochemie
Základní a aplikovaný výzkum
jan.macak@upce.cz

Narodil se v roce 1979 v Pardubicích. V roce 2003 absolvoval Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze v oboru Povrchové inženýrství pro energetické využití. V roce 2008 obhájil doktorát na univerzitě v bavorském Erlangenu, kde s kolegy vyvinul metodu pro vznik nanotrubiček z oxidu titaničitého elektrochemickou oxidací titanu. Od té doby se intenzivně zabývá vývojem a využitím nanotrubic TiO2 pro různé aplikace. V roce 2012 nastoupil na Fakultu chemicko-technologickou Univerzity Pardubice. Jeho výzkumný tým našel vhodné zázemí v Centru materiálů a nanotechnologií, kde je špičkové vybavení po nejpokročilejší výzkum nanomateriálů a jejich využití v aplikacích. Paletu studovaných nanomateriálů zde rozšířil o nanočástice, nanovlákna a tenké funkční povlaky. Od roku 2018 pracuje také jako vědecký pracovník ve Středoevropském technologickém institutu při Vysokém učením technickém v Brně.

Vědecký zájem

  • Samoorganizované struktury oxidů přechodných kovů připravené elektrochemickou anodizací
  • Depozice atomárních vrstev pro různé funkční povlaky
  • Anorganická a polymerní nanovlákna a mikrovlákna

Vědecké působení

Dr. Macák se zabývá syntézou nízkodimenzionálních nanostruktur (jako např. nanotrubic, nanovrstev, nanovláken) s využitím různých metod. Zahrnuty jsou také nezbytné analýzy struktury těchto materiálů s ohledem na jejich vlastnosti. Nejslibnější materiály jsou následně využity v různých aplikacích, např. v solárních článcích, katalyzátorech, bateriích, apod. Řadu vědeckých výzev řeší společně se spolupracujícími partnery. Je členem řady mezinárodních asociací: The Electrochemical Society, ISE - International Society of Electrochemistry, ACS - American Chemical Society, MRS - Materials Research Society.

Významné mezinárodní spolupráce

  • Prof. Patrik Schmuki, FAU Erlangen-Nuremberg, SRN
  • Prof. Thierry Djenizian, Ecole-de-Mine, Gardanne, Francie

Bibliometrické indikátory

Počet publikací >170, H-index 62, Počet citací > 18 000

Dva nejvýznamnější řešené projekty z pozice řešitele nebo spoluřešitele

  • Towards New Generation of Solid-State Photovoltaic Cell: Harvesting Nanotubular Titania and Hybrid Chromophores – CHROMTISOL, 2015 - 2020, European Research Council - Starting Grant (638857)
  • Single-Atom-based 2D-Photocatalysts, 2023 - 2027, Grantová agentura ČR – projekt EXPRO (23-08019X)

Dvě nejvýznamnější publikace

  • J Macák J. M., Tsuchyia H., Schmuki P.: High Aspect Ratio TiO2 Nanotubes by Anodization of Ti, Angewandte Chemie – International Edition, 44 (2005) 2100-2102
  • Dvořák F., Zazpe R., Krbal M., Hanna Sopha, Přikryl J., Siowwoon Ng, Hromádko L., Bureš F., Macák J. M.: Onedimensional anodic TiO2 nanotubes coated by atomic layer deposition: Towards advanced applications, Applied Materials Today, 14 (2019) 1 - 20

Ocenění

  • Cena NEURON 2015 pro mladého vědce oboru chemie
  • Cena Rektora Univerzity Pardubice za vynikající výsledky (2015, 2018, 2019)
  • Cena “Nejlepší spolupráce roku 2017“, TAČR, za úspěšné vyřešení projektu TA04011557