Rok narození: 1980
Obor působení: Technologie organických specialit
Základní a aplikovaný výzkum
ales.imramovsky@upce.cz
Prof. Ing. Aleš Imramovský, Ph.D. absolvoval doktorské studium na Farmaceutické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Od roku 2008 pracuje jako akademický pracovník na Ústavu organické chemie a technologie Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. V roce 2013 byl jmenován docentem v oboru Technologie organických látek a v roce 2022 byl jmenován profesorem v oboru Technologie organických látek. I nadále působí na pracovišti Ústavu organické chemie a technologie, je vedoucím Oddělení technologie organických látek.
Vědecký zájem
- Technologie organických specialit
- Syntéza tzv. fine chemicals
- Izolace, identifikace a cílená syntéza nečistot organických výrob
Vědecké působení
Vědecké působení v oblasti organické syntézy. Syntéza nových organických materiálů s pokročilými optickými, biologickými vlastnostmi. Optimalizace výroby organických specialit.
Významné mezinárodní spolupráce:
- Cayman Pharma s.r.o. Neratovice jako pobočka Cayman Chemical, Ann Arbor, Michigan, USA.
Výsledky aplikovaného výzkumu
Patenty 3, Ověřené technologie 6 (všechny technologie byly úspěšně uvedeny do praxe)
Dva nejvýznamnější řešené projekty z pozice řešitele nebo spoluřešitele:
- Vývoj technologie nehalogenovaných veterinárních prostaglandinů a jejich intermediátů, 2013 – 2016, Technologická agentura ČR (TA03010819)
- Molekulární materiály pro překonání Shockleyova-Queisserova limitu, 2019 – 2021, Grantová agentura ČR
Dva nejvýznamnější výsledky aplikovaného výzkumu
- Imramovský A., Pauk K., Pavlík J.: Optimalizace vybraných stupňů výroby Corey alkoholu-A(-), 2017 (Ověřená technologie)
- Imramovský A., Pauk K.: Způsob přípravy (3aR,4S,5R,6aS)-4-[(3S)-5-cyklohexyl-3-hydroxypent-l-yn-l-yl]-5- (ethoxymethoxy)-hexahydro-2H - cyklopenta[b] furan-2-onu (Patent 305 221)
Ocenění
- Cena Rektora Univerzity Pardubice, „Za přínosnou spolupráci s praxí“, 2022
- Cena Alfreda Badera v oboru bioanorganické a bioorganické chemie (2015). Ocenění udělila Česká společnost chemická za soubor prací pod názvem „Příprava a studie nových derivátů salicylamidů a chemická modifikace vybraných klinicky využívaných antituberkulotik“
- Cena Josefa Hlávky (2007). Ocenění udělila Nadace Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových na základě návrhu děkana Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Praze