dsc_5722_202008.jpg

Obor působení: Fyzikální chemie
Základní výzkum
libor.capek@upce

Prof. Ing. Libor Čapek, Ph.D. úspěšně dokončil v roce 2004 doktorské studium v oboru Fyzikální chemie na Univerzitě Pardubice, přičemž doktorské studium probíhalo ve spolupráci s Ústavem fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského. Následně nastoupil na Katedru fyzikální chemie, kde se začal věnovat heterogenní katalýze, především pak analýze aktivních center pevných katalyzátorů pro oxidační a bazické reakce a fotokatalýze. Dané oblasti výzkumu se věnoval v rámci celé řady výzkumných projektů. Na řešení výzkumných cílů spolupracuje s národními a mezinárodními partnery. V roce 2009 byl jmenován docentem a v roce 2017 profesorem v oboru Fyzikální chemie. Od roku 2018 do roku 2022 působil jako vedoucí Katedry fyzikální chemie Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. Od roku 2022 působí jako rektor Univerzity Pardubice. Působí ve vědeckých radách řady vysokých škol. Je autorem skript Heterogenní katalýza z roku 2015.

Vědecký zájem

• Heterogenní katalýza
  • Bazické katalyzátory
  • Analýza aktivních center
  • Fotokatalýza

Vědecké působení

Prof. Čapek se zabývá problematikou heterogenní katalýzy a fotokatalýzy. V rámci základního výzkumu se soustředí na identifikaci klíčových parametrů mající vliv na aktivitu a selektivitu chemických reakcí za přítomnosti pevného katalyzátoru nebo fotokatalyzátoru. Zejména pak jde o výzkum aktivních center a cílenou přípravu pevných katalyzátorů s vysokým obsahem aktivních center. V průběhu času se jednalo např. o katalyzátory vhodné pro selektivní katalytickou redukci NOx a oxidativní dehydrogenaci lehkých uhlovodíků. V současné době je výzkum zaměřen na pevné bazické katalyzátory vhodné pro aldolovou kondenzaci a Guerbet reaci a fotokatalyzátory na bázi TiO2 vhodné pro fotokatalytické štěpení vody.

Významné mezinárodní spolupráce

• Äbo Akademi University, Finsko
  • Institute of Materials Science of Seville, Španělsko
  • Jagiellonian University Krakow, Polsko