Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

dsc_2826_131574.jpg

Published: 17.05.2019

Celostátní soutěž Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR se těší stále rostoucí popularitě. Sedmého ročníku klání se zúčastnilo rekordních 18 000 žáků z 660 základních škol. Čtyřicet nejlepších postoupilo do národního finále pořádaného naší Fakultou chemicko-technologickou Univerzity Pardubice, která je významným partnerem celé soutěže.

Soutěž je určena žákům osmých a devátých tříd a jejím cílem je popularizace chemie jako perspektivního studijního i pracovního oboru. Krajská kola probíhala od října loňského roku v deseti pořadatelských centrech. Nejvíce finalistů získala SPŠCH Pardubice, kterou bude reprezentovat šest soutěžících. 

Sedmý ročník celostátního finále se uskuteční 11. června 2019 v prostorách Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. Čtyřicítku finalistů čeká testování teoretických znalostí a zkouška praktických dovedností v laboratoři.

„Tvorba soutěžních úloh je již tradičně týmovou prací naší fakulty a respektuje Rámcový vzdělávací program pro základní vzdělávání. Nevyhýbáme se ale ani složitějším otázkám, protože u celostátních finalistů předpokládáme zvýšený zájem o obor a nadstandardní vědomosti. Všem učitelům jsme s dostatečným předstihem rozeslali tematické okruhy požadovaných znalostí, aby své žáky stihli na finále připravit,“ vysvětluje Petr Kalenda, děkan pořádající fakulty.

Celostátní finále ale neproběhne jen v soutěžním duchu, nabídne i řadu jiných zážitků. Letošní novinkou celostátního finále je doprovodný program v podobě expozice Mezinárodní dětské výstavy výtvarných děl Lidice, která je v tomto roce tematicky zaměřena na chemii. V prostorách FChT bude vystaveno 84 prací dětí z celého světa. Druhým výrazným zpestřením finálového dne bude zábavně vzdělávací science show známého popularizátora vědy Michaela Londesborougha.

 „Umožníme soutěžícím přeskočit období středoškolských studií a na jeden den z nich učiníme vysokoškoláky. K dispozici budou mít veškerý servis, který k tomu patří: vyzkoušejí si práci v nejmodernějších laboratořích, poobědvají v menze, přespí na univerzitních kolejích. Nebudou chybět ani ukázky efektních pokusů, exkurze v prostorách fakulty, projekce krátkých filmů nebo odborná přednáška pro učitele. Nejlepším finalistům opět nadělíme příslib prospěchového stipendia v případě pozdějšího studia na naší fakultě. Předešlé ročníky soutěže totiž ukázaly, že mnozí talentovaní chemici se k nám po maturitě rádi vracejí, aby u nás završili své vzdělání,“ doplňuje profesor Kalenda. 

Slavnostní vyhlášení výsledků se uskuteční v den finále na akademické půdě za účasti řady významných hostů. „Všichni finalisté si odnesou hodnotné ceny, ti nejlepší získají tablet, chytrý telefon, externí záložní disk nebo elektronickou čtečku. Za to je třeba poděkovat Svazu chemického průmyslu České republiky, který je vyhlašovatelem, pořadatelem a generálním partnerem celostátního finále, pořádající Fakultě chemicko-technologické Univerzity Pardubice, spoluvyhlašovateli soutěže MŠMT a partnerům celostátního finále, kterými jsou společnosti Dow Europe, Synthos Kralupy, Unipetrol RPA, Agrofert, AVX Czech Republic Lanškroun a SPOLCHEMIE – Spolek pro chemickou a hutní výrobu,“ podotýká Gabriela Čebišová z agentury Czech marketing, která soutěž organizačně zajišťuje.

Soutěž Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR je největším oborovým kláním svého druhu, jehož popularita rok od roku stoupá. „Letošní ročník soutěže přinesl nejen rekordní účast žáků, ale i pokračující zájem partnerských společností, většinou členů Svazu chemického průmyslu ČR, které Mladého chemika podporují od regionálních kol až po celostátní finále. Touto podporou vyjadřují i svůj postoj k potřebě atraktivní výuky chemie na základních školách, za což jsme jim velmi vděční. Vysoká účast osmnácti tisíc soutěžících je pozitivní zprávou pro střední a vysoké technické školy i pro zaměstnavatele z řad průmyslových podniků. Je totiž znamením, že chemie se pro mladou generaci stává opět atraktivním oborem, po jehož vystudování lze nalézt velmi dobré možnosti pracovního uplatnění,“ uzavírá ředitel SCHP ČR Ivan Souček