Publikováno: 13.05.2025
Ve dnech 2. a 6. května 2025 přivítala Fakulta chemicko‑technologická UPCE žáky čtvrtých ročníků Gymnázia Dašická Pardubice v rámci projektových dnů na téma „Voda“.
Program zahájila přednáška o vodě v zemském ekosystému a představení aktivit fakulty, kterou připravili odborníci Ústavu environmentálního a chemického inženýrství – doc. Ing. Anna Krejčová, Ph.D., Ing. Lenka Janíková, Ph.D., a Ing. Jiří Palarčík, Ph.D.
V demonstrační laboratoři pod vedením Ing. Hany Doušové, Ph.D. se pak studenti nejprve seznámili s fyzikálními a chemickými vlastnostmi vody a diskutovali její klíčové role v chemických dějích – nejdříve jako produkt anorganických i organických reakcí (např. neutralizace, oxidace organických látek), poté jako reaktant či činidlo (reakce alkalických kovů s vodou, hydrolýza esterů). Následně již samostatně provedli kyselou hydrolýzu kyseliny acetylsalicylové, včetně zahřívání pod zpětným chladičem, krystalizace a izolace produktu filtrací za sníženého tlaku. Vznik produktu, kyseliny salicylové, prokázali reakcí s FeCl₃, kdy vzniká charakteristicky fialová komplexní sloučenina.
V mikrobiologické laboratoři Katedry biologických a biochemických věd, vedené Ing. Petrou Moťkovou, Ph.D., se studenti nejdříve seznámili s mikrobiologickými, biologickými, fyzikálními či chemickými parametry pitné vody a jejich hodnotami dle platné legislativy. Studenti se pak zaměřili na mikrobiologický rozbor pitné vody. Stanovení hlavních indikátorů fekálního znečištění v pitné vodě si vyzkoušeli prakticky jak metodou membránové filtrace, tak schválenou alternativní metodou Colilert/Enterolert Quati-Tray, jenž se běžně ve vodohospodářství používají pro určení kvality vod.
Projektové dny poskytly žákům hlubší porozumění významu vody v chemii i v ochraně životního prostředí a umožnily jim osvojení klíčových laboratorních dovedností.
Děkujeme všem lektorům za odborné vedení a žákům za aktivní účast. Těšíme se na další společné projekty!