22_08_08_sportovni_park_357_189408_189494.jpg

Published: 15.08.2022

Šestý ročník „Sportovního parku“ v Pardubicích má již dlouholetou tradici v rámci akcí pro celou rodinu. Jinak tomu nebylo ani letos, kdy druhý srpnový týden park Na Špici doslova „ožil“ sportovními a jinými aktivitami.

Na jednotlivých stanovištích, stabilních i variabilních, na vodní ploše i na souši se představilo bezmála 70 sportovních klubů z Pardubicka a okolí. „Sportovní park“ patří do rodiny pardubických „tahounů“ a posiluje řady oblíbených a unikátních akcí s nadregionálním přesahem, které patří mezi tzv. „rodinné stříbro“ města perníku. Díky hrací kartě mohli malí i ti větší sbírat záznamy o zdolání jednotlivých disciplín. Za absolvování 12 sportovních disciplín obdrželi diplom se jménem a za zvládnutí 16 disciplín dokonce i medaili! Karta nebyla časově omezena, návštěvníci mohli přijít kdykoliv od soboty 6. srpna až do neděle 14. srpna po celý den od 9 do 18 hodin. Sportovní park byl také obohacen o řadu kulturních a dalších zajímavých zážitků jako např. běh suchou nohou po plovoucím mostu přes Labe nebo Gladiator Race.

Jedním z již tradičních lákadel, u kterých si mohli malí i velcí návštěvníci potrénovat i „šedé mozkové buňky“, byl i Science Point, který jako každoročně zajišťovala Univerzita Pardubice. V průběhu týdne se mohli návštěvníci seznamovat s atraktivními barevnými chemickými pokusy, poznat fyzikální jevy zblízka, vyzkoušet si rébusy z ekonomie a dopravy nebo si procvičit jazykové hlavolamy. Fakulta chemicko–technologická Univerzity Pardubice se svým pětičlenným týmem nabízela zajímavé chemické pokusy, které si mohly děti vyzkoušet přímo pod širým nebem. Výhodou bylo příznivé počasí. Radost z poznání a proměny chemických reagencií a samozřejmě vznik sloučenin s nečekanou barevnou proměnou byly odměnou za čekání v řadě. Oblíbená „sloní zubní pasta“ doslova chrlila kvanta hmoty, která dokázala oživit doutnající dřívko, protože jako vedlejší produkt se uvolňoval kyslík. Dále si mohli prohlédnout pod mikroskopem chromozómy nebo svět mikrobů.

Letos park navštívilo tisíce návštěvníků, především rodiny s dětmi. Hlavním cílem celé akce bylo strávit společně krásné srpnové dny a prohloubit v dětech zájem o sport, ale i populárně – naučným způsobem přiblížit vědu a samozřejmě prožít radost z poznání a překonávání vlastních limitů.

FotoGalerie: Šestý ročník Sportovního parku Na Špici