Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

default alt fcht

Již pět let pořádá dvojice studentů Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice pro své mladší kolegy odbornou konferenci středoškolských talentů VĚDĚNÍ MLADÝM. Ve středu 8. listopadu se všichni sejdou v Aule Arnošta z Pardubic, aby společně sdíleli své první vědecké poznatky a odborné práce.

Ve středu se do největší univerzitní auly – Auly Arnošta z Pardubic sjede na 150 účastníků studentské vědecké konference ze všech koutů Čech i Moravy. Ti nejlepší budou prezentovat výsledky svých vědeckých prací a výzkumů svým vrstevníkům. Někteří se s nimi představí před publikem vůbec poprvé, jiní už mají v této oblasti své první zkušenosti za sebou. Do Pardubic přijedou ze škol z různých částí republiky, jmenovitě z Bílovce, Brna, České Třebové, Dvora Králové nad Labem, Hradce Králové, Liberce, Litomyšle, Olomouce, Strážnice. Nechybět budou i středoškoláci z Pardubic. Přijíždějí na pozvání dvojice vysokoškoláků Ing. Patrika Čermáka a Ing. Kateřiny Šraitrové, kteří tradici studentských odborných konferencí v Pardubicích na Univerzitě Pardubice před pěti lety založili.

„Stejně jako v předchozích letech se i na letošním pátém ročníku konference potkáme s řadou kvalitních příspěvků, které připravili středoškoláci například ve spolupráci s vysokou školou. Někteří však bádali zcela sami,“ uvádí k účastníkům letošní konference Ing. Kateřina Šraitrová, studentská organizátorka z Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice, a dodává: „Mezi 150 účastníky je 38 prezentujících studentů, kteří se představí celkem s 27 příspěvky. 12 z nich přitom zazní v ústní sekci a 15 bude představeno v posterové sekci jako vývěskové sdělení. Tematicky se jedná o příspěvky fyzikální, matematické, chemické, biologické, medicínské nebo environmentální.“

Tradičně má konference čtyři odborné garanty z řad akademických pracovníků Univerzity Pardubice, kteří konferenci doprovází svými příspěvky, předsedají u ústních prezentací a diskutují se studenty u posterů. Jsou jimi Mgr. Filip Grygar, Ph.D., z Fakulty filozofické, Mgr. Jan Pospíchal z Fakulty zdravotnických studií, RNDr. Olga Heidingsfeld, CSc., a Mgr. Lucie Stříbrná, Ph.D., obě z Fakulty chemicko-technologické.

„Univerzita Pardubice jakožto veřejná vzdělávací a výzkumná instituce tak plní jedno ze svých důležitých poslání, a to práci s nadanými jednotlivci a výchovu mladých badatelů, kteří si na konferenci mohou vyměňovat své první zkušenosti z různých oborů,“ říká druhý ze studentských organizátorů Ing. Patrik Čermák, student Fakulty chemicko-technologické a současně Fakulty filozofické Univerzity Pardubice.

Konference je určena především studentům středních škol z celé České republiky, přičemž vítáni jsou i žáci základních škol coby pozorovatelé, kteří prezentující středoškoláky podpoří v publiku a mohou tak získat inspiraci pro svoji práci a budoucí zaměření. Záměrem konference VĚDĚNÍ MLADÝM je vytvořit prostor pro sdílení poznatků studentů se zájmem o nejrůznější témata, jimiž se zabývají ve svém volném čase. Na konferenci v tomto tradičním podzimním období tak vystoupí řada mladých talentovaných badatelů, o nichž patrně v budoucnu ještě bude slyšet.

Studentskou konferenci finančně podporuje jak Univerzita Pardubice, tak Pardubický kraj. Program konference je dostupný na webu http://bravo.upce.cz/pozvanky/vedeni17.html.   

Pátý ročník studentské konference VĚDĚNÍ MLADÝM se koná v Aule Arnošta z Pardubic Univerzity Pardubice ve středu 8. listopadu. Začíná v 9 hodin. Akce je součástí programu Týdne vědy a techniky, který probíhá ve dnech 6. až 12. listopadu. Iniciátorem a hlavním pořadatelem týdne populárně-naučných vědeckých přednášek ve městech po celé republice je Akademie věd České republiky a Univerzita Pardubice se do něj tradičně zapojuje a přispívá do programu několika akcemi.

V rámci programu letošního Týdne vědy a techniky se koná v Pardubicích, kromě zmíněné studentské konference, tentýž den 8. listopadu v podvečer ještě posezení s vědcem v KAVÁRNĚ UNIVERSITAS.

Dvojice zmíněných aktivních studentů Univerzity Pardubice zve ve středu 8. listopadu ještě na jednu akci. Kromě studentské konference připravili také posezení a povídání s vědcem v oblíbeném Klubu 29, kde se uskuteční v pořadí již 52. diskusní večer Kavárny Universitas. Tentokrát ji díky hostu s nádechem umění ovládne tvůrčí psaní a kreativní práce s osobním příběhem.

„Pozvání do listopadové Kavárny Universitas, která je součástí programu Týdne vědy a techniky přijal akademický pracovník z naší Fakulty filozofické, který působí na její katedře literární kultury a slavistiky. Své básně publikuje pod pseudonymem Dr. Krejzyberd a není jím nikdo jiný než odborník na tvůrčí psaní doktor Jiří Studený,“ prozrazuje jméno hosta moderátorka Kavárny Universitas Kateřina Šraitrová.

Metody tvůrčího psaní nabízejí pestré formy kreativní sebereflexe, které nám umožňují dotýkat se svých vlastních témat prostřednictvím tradičních i experimentálních literárních (myšlenkových, emočně bohatých) forem hravě a přitom s plným vědomím jejich individuálního významu. Orientace na koučovací, nikoliv terapeutický přístup znamená, že případné posuny našeho vědomí probíhají nenásilně a nepřímo, v kontextu adekvátně otevřené, systemicky (ekologicky) pojaté dynamiky osobnosti. Osobní a profesní aspekty duševního růstu lze dnes jen stěží oddělit, proto i metodika motivačního tvůrčího psaní (metodologicky i hodnotově) vychází z interdisciplinární a transkulturní perspektivy rozvoje.

„S naším hostem odpovíme na nejrůznější otázky. Například co je motivační tvůrčí psaní a co nám může nabídnout, jak využít literárních forem pro osobní rozvoj, co jsou ranní stránky a k čemu slouží. Současně se zaměříme na to, zda lze seznamům na nákup přidat další rozměr, zda můžeme sami sebe koučovat pomocí příběhů, jak se žije s šesti klobouky na hlavě nebo co nám říká náš vlastní pokoj,“ dodává ke středeční Kavárně Universitas její moderátorka Kateřina Šraitrová.  

Mgr. Jiří Studený, Ph.D., vystudoval Filosofickou fakultu Univerzity Karlovy (český jazyk – angličtina), dále pokračoval na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého Olomouc (rozšiřující studium základy společenských věd) a nakonec uzavřel obhajobou práce Dramata jazyka. Teorií literatury a praxí tvůrčího psaní se zabýval při doktorském studium na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy. Nyní působí na Katedře literární kultury a slavistiky Fakulty filozofické Univerzity Pardubice. Svoji poezii publikuje pod pseudonymem Dr. Krejzyberd. Jeho poslední kniha nese název Povytažený dráp. Eseje o tvůrčím psaní (Pavel Mervart, 2016).

Rozhovor s Mgr. Jiřím Studeným, Ph.D., můžete číst i v univerzitním e-Zpravodaji: http://zpravodaj.upce.cz/osobnosti/2016/jiri-studeny/

Kavárna Universitas se otevře ve středu 8. listopadu 2017 od 19 hodin v Klubu 29 (ulice Svaté Anežky České, č. p. 29). Pořádají ji studenti Univerzity Pardubice ve spolupráci s Divadlem 29, v rámci Týdne vědy a techniky Akademie věd České republiky. Vstup je volný.

Bližší informace:
Ing. Patrik Čermák
student Fakulty chemicko-technologické a Fakulty filozofické UPa
e-mail patrik.cermak@email.cz

Ing. Kateřina Šraitrová
studentka Fakulty chemicko-technologické UPa
moderátorka Kavárny Universitas
telefon 736 657 147 
www.facebook.com/KavarnaUniversitas
 

Ing. Valerie Wágnerová
mluvčí Univerzity Pardubice
telefon 466 036 555, mobil 602 487 730
e-mail promotion@upce.cz