Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

default alt fcht

Published: 04.07.2024

Na X. mezinárodní vědeckou konferenci ICOOPMA 2024 (International Conference on Optical, Optoelectronic and Photonic Materials and Applications) se do Pardubic v závěru měsíce června sjela více než stovka vědců z celého světa, aby rokovala o optických, optoelektronických a fotonických materiálech a jejich aplikacích pro budoucnost.

V rámci týdenního vědeckého programu, který probíhal v historické budově Univerzity Pardubice a přilehlých posluchárnách Fakulty elektrotechniky a informatiky na náměstí Čs. Legií, zaznělo více než 70 vědeckých přednášek, bylo prezentováno 32 posterů a byly vedeny odborné diskuse více než stovky účastníků z 23 zemí světa, při čemž nejpočetněji byly zastoupeny takové země jako jsou Japonsko, Kanada, Brazílie. Nechyběli např. ani účastníci z Austrálie či Uruguaye nebo Saudské Arábie a samozřejmě z České republiky.

Šest nejlepších studentských přednášek a tři nejlepší studentské postery byly oceněny speciální cenou v podobě odborných knih významných autorů vystupujících v programu konference zvanými plenárními přednáškami. V posterové sekci uspěly a mezi vyhlášenými studentskými pracemi získaly cenu hned dva příspěvky z domácí Fakulty chemicko-technologické: „CW laser‐induced surface elements on Ge‐Sb‐Se chalcogenide glasses“ (E. Samsonova, P. Kutálek, E. Černošková, J. Smolík, P. Knotek a J. Schwarz) a „Amorphous Er3+ doped tellurite thin films prepared by sputtering“ (P. Ramanan, J. Gutwirth, A. Viswanathan, T. Ghanawi, F. Starecki, V. Nazabal, M. Roussey, P. Němec, L. Petit), který vznikl ve spolupráci Tampere University, University of Eastern Finland, University of Rennes a Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice.

V rámci konference udělil děkan Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice prof. Ing. Petr Němec, Ph.D. Medaili za zásluhy profesoru Safovi O. Kasapovi z kanadské University of Saskatchewan, a to za dlouhodobou spolupráci a celoživotní rozvoj vzdělávání a výzkumu, a mimořádný publikační přínos v oblasti elektroniky, optiky a optoelektroniky, obzvláště pak detekování rentgenového záření.

Profesor Kasap již tři dekády spolupracuje s pardubickými vědci a je hlavním iniciátorem vzniku tohoto pravidelného mezinárodního setkávání špičkových odborníků a nadějných mladých vědců z celého světa v oboru, který má perspektivně pro rozvoj planety a života na zemi celou škálou aplikací, telekomunikacemi počínaje přes fotovoltaiku až po optické, optoelektronické a elektro-optické materiály a systémy.